Domácí

Bouře poničila strom. Majitel jej chtěl pokácet, úřad nařídil nasadit dva nové

Bouře poničila strom. Majitel jej chtěl pokácet, úřad nařídil nasadit dva nové
Zdroj: Getty Images

Ochrana stromů může přivodit nejeden problém majitelům pozemku.Když jej pokácí, musí jej nahradit novým, pokud se nejedná o ovocný strom. Hrozí dokonce, že úřady nechají strom zasadit a na majiteli pozemku budou vymáhat náklady.

Na kancelář ombudsmana se obrátil majitel pozemku, kterému úřad sice povolil pokácet lípu, ale nařídil mu zasadit dvě nové a pět let se o ně starat.


"Stěžovatel namítal, že lípa nebyla v dobrém stavu a ohrožovala majetek či zdraví osob, což potvrdilo i odborné stanovisku Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Šlo o vzrostlou lípu o obvodu kmene 300 centimetrů, které se při vichřici vylomila mohutná kosterní větev," přiblížila kancelář.

Související obsah


Vylomením větve se u stromu změnilo těžiště, v místě rozlomení navíc začal hnít. Pokud strom ohrožuje něčí život, podle zákona není třeba žádat o povolení k pokácení, stačí jen informovat orgán ochrany přírody. Majitel tedy úřad informoval a očekával potvrzení, místo toho mu ale přišlo nařízení o výsadbě nových stromů.


Majitel pozemku pak hnal případ i před soudy, ty ovšem daly zapravdu úřadu. Lípa byla podle soudů sice poškozená, ale nebylo prý nutné její okamžité pokácení.


Majitel zvažoval, že se obrátí i na Evropský soud pro lidská práva, ombudsman mu ale poradil, jestli by nebylo výhodnější radši stromy zasadit a starat se o ně.


"Úřady daly najevo připravenost provést nucený výkon rozhodnutí formou exekuce, tedy pokud by stěžovatel povinnost nesplnil, úřady by výsadbu stromů zajistily samy a náklady by po stěžovateli vymáhaly exekučně. V takovém případě by stěžovatel musel uhradit náklady řízení, které mohou být mnohem vyšší ve srovnání s nákupem dvou stromků a zajištění pětileté péče o ně," doplnila kancelář ombudsmana.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz