Zahraničí

EU neuznává výsledky běloruských voleb, Lukašenkovy lidi čekají sankce

Masivní protesty v Bělorusku proti Alexandru Lukašenkovi a jeho lidem pokračují. Ve středu odpoledne o situaci v zemi jednali lídři Evropské unie (EU). Předseda Evropské rady (ER) Charles Michel po společné videokonferenci vzkázal, že sedmadvacítka výsledky běloruských prezidentských voleb neuznává a bude nutné je zopakovat. Na hlavní aktéry tamější politiky uvalí EU sankce.

"Naše stanovisko je jasné. Násilí musí skončit a musí ho nahradit mírumilovný a věcný dialog. Vedení Běloruska musí zohlednit přání svého lidu," uvedl po jednání sedmadvacítky předseda summitu Charles Michel.

Zdůraznil, že o osudu země se nesmí rozhodovat v Moskvě nebo Bruselu, ale musejí o něm rozhodnout občané.

"Demonstrace v Bělorusku nesouvisejí s geopolitikou. Jsou o právu lidí svobodně si zvolit svoje vedení," doplnil Michel na twitteru.

Evropští lídři o situaci v Bělorusku jednali prostřednictvím videokonference. Shodli se, že prezidentské volby z 9. srpna, ve kterých měl Alexandr Lukašenko získat 80 procent, tamější úřady zfalšovaly, informovala agentura AP. EU proto jejich výsledky neuznává.

Lukašenko se stal prezidentem už pošesté. Ne náhodou je s ním dlouhodobě spojen přídomek "poslední diktátor v Evropě".

Související obsah

Sedmadvacítka podle Michela připravuje seznam významných představitelů běloruské politiky, na které Brusel uvalí sankce. Pravděpodobně jim rovněž zakáže vstup na území EU. "Bělorusové mají právo na volební výsledek, který doopravdy odpovídá jejich volbě. EU současné výsledky nemůže akceptovat," vzkázal nizozemský premiér Mark Rutte. Rovněž německá kancelářka Angela Merkelová chce, aby se volby konaly znovu.

"Bělorusové chtějí změnu. A chtějí ji teď. Přejí si demokracii a nové prezidentské volby. EU stojí za nimi," napsala předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová na twitteru.

Už dopoledne vydaly společné prohlášení státy Visegrádské skupiny, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, v němž běloruské představitele mimo jiné vyzývají k zastavení násilí na demonstrantech, kteří chtějí Lukašenkovu demisi.

Běloruské bezpečnostní složky od vypuknutí protestů zadržely téměř 7 tisíc lidí a další stovky zranily gumovými projektily nebo omračujícími granáty. Přinejmenším dva demonstranti podle AP zemřeli.

Putin ohledně Běloruska jednal s vybranými evropskými lídry. Podrobnosti v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz