Zahraničí

V Jižní Africe záhadně mizí velcí bílí žraloci. Odborníci mají několik teorií

V Jižní Africe záhadně mizí velcí bílí žraloci. Odborníci mají několik teorií
Zdroj: Profimedia

Jižní Afrika se potýká s rychlým úbytkem velkých bílých žraloků, kteří v tamních zálivech ještě před několika lety pobývali ve velkém množství. Vědci nedokážou s jistotou říct, co za jejich zmizením stojí. Pracují například s variantou nadměrného rybolovu nebo útoky kosatek.

Záliv False Bay v Jihoafrické republice je známý tím, že se to tam jen hemžilo velkými bílými žraloky. Ještě před několika lety jich tam podle odhadu vědců bylo mezi 300 až 500, píše web ABC.net.au. Nyní ale úplně zmizeli. Podobná situace je i v přístavu Gansbaai, kde se tito mořští dravci běžně vyskytovali v hojném počtu. Nyní tam po nich není ani památky.

Odborníci pracují s několika variantami, proč k záhadnému zmizení došlo. Nikdo však nedokáže s jistotou říct, co je přesnou příčinou. Podezírají se například kosatky, které jsou koneckonců jedinými dravci, kteří si na velkého bílého žraloka troufnou. Vyhledávají je především kvůli jejich šťavnatým a velice výživným játrům.

Poté, co si pochutnají na játrech, zbytek těla jednoduše odhodí. "V moři pak můžete nalézt relativně neporušená těla žraloků. Stačí pár kosatek, aby napáchaly velké škody," říká vedoucí místního programu pro ochranu žraloků Tamlyn Engelbrechtová. Pouhé dvě kosatky podle ní dokázaly v noci zabít tolik žraloků, že následující den pak ochránci našli klidně až osm těl. "A to jsou jen ty, které jsme našli," říká.

Související obsah

Podle mořské bioložky Alison Kockové je možné, že se kvůli tomu velcí bílí žraloci z těchto zálivů stáhli a vyhledali jiná útočiště, aby se vyhnuli kosatkám vracejícím se pro chutná játra. Chris Fallows, který se mnoho let věnuje pozorování žraloků, nicméně tvrdí, že útoky kosatek nemohou vysvětlit dlouhodobý úbytek těchto mořských dravců.

Dalším vysvětlením je proto nadměrný rybolov. Jihoafričtí rybáři velké bílé žraloky neloví - Jižní Afrika byla dokonce jedním z prvních států, které začaly tyto dravce chránit. Jejich úbytek ale může být důsledkem lovu menších druhů žraloků. Využívá se při tom metoda natažení dlouhé rybářské sítě na dně. Tito malí žraloci tvoří podstatou část jídelníčku jejich velkých bílých příbuzných a ti pak strádají.

Je dokonce možné, že zmizení žraloků je kombinací obou zdůvodnění. Kvůli nadměrnému rybolovu je totiž ve hře i varianta, že se kosatky z volného moře stahují do mělčích vod na pobřeží.

Ve hře jsou samozřejmě i klimatické změny, které vedou k oteplování moří a oceánů. Velcí žraloci se tak nemusí uchylovat k teplým pobřežním vodám a mohou se toulat i na volném moři.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz