Domácí

Pozor na sinice! Zde se rozhodně nekoupejte. PŘEHLED

Pozor na sinice! Zde se rozhodně nekoupejte. PŘEHLED
Zdroj: TN.cz

Mnoho lidí se kvůli vysokým teplotám chystá strávit víkend u vody. Pokud se ale rozhodnete vydat k přírodnímu koupališti, měli byste se mít na pozoru. Vysoké teploty na mnoha místech totiž vodu zkazily a hygiena vydala zákaz koupání.

Voda neodpovídá hygienickým požadavkům na mnoha koupalištích ve všech krajích. Častým problémem je především vysoký výskyt sinic. Zákaz koupání platí například ve vodní nádrži Orlík ve středních Čechách nebo na koupališti v Chabařovicích v Ústeckém kraji.


Zhoršená kvalita vody je také například na Lipně, v Hostivaři nebo ve vodní nádrži v Luhačovicích. Naopak voda vhodná ke koupání je ve vodní nádrži Ždáň na Slapech nebo jezeře Konětopy u Prahy. Bez jakéhokoliv rizika se mohou lidé vykoupat také v Brněnské přehradě.

Související obsah

Kontrolu kvality vody provádí vždy krajské hygienické stanice nebo samotní provozovatelé koupališť jednou měsíčně. V místech, kde se čeká hojný výskyt sinic se kontroly mohou provádět i častěji. U veřejných koupališť totiž hrozí, že se kvalita vody může v důsledku koupání kdykoliv rychle změnit.

Seznam veřejných koupališť, kde se koupání nedoporučuje:

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Sinice mohou u lidí vyvolávat alergie, záleží především na tom, jak je člověk citlivý a také jak dlouho dobu stráví ve vodě. U citlivé člověka se tak mohou objevit vyrážky, zarudlé oči nebo třeba rýma.

Seznam veřejných koupališť, kde je koupání přísně zakázáno:

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Sinice mohou také produkovat i jedovaté toxiny, které způsobují žaludeční a střevní problémy. Pokud ale netvoří takzvaný vodní květ, není pravděpodobné, že po jednom vykoupání vznikne vážné onemocnění.

Mapa kvality vody v ČR k 21.8.: 

Zdroj:
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz