Zahraničí

Protesty v Bělorusku pokračují. Lukašenko chce nasadit armádu

Běloruský prezident Alexander Lukašenko vyšle proti demonstrantům armádu. Rozhodl tak během včerejších protestů, které byly podle pozorovatelů největší od vypuknutí nepokojů. Vojáci mají hlídkovat v okolí památníku, který je epicentrem protestů a podle ministra obrany nebudou váhat použít sílu. Lukašenko se včera na veřejnosti objevil v neprůstřelné vestě a se samopalem v ruce.

200 000 lidí v ulicích. Bělorusko má za sebou nejmasivnější protesty od vyhlášení nezávislosti. Odezva autoritářského vůdce Lukašenka na sebe nenechala dlouho čekat. Pro výstrahu demonstrantům se před svým sídlem nechal natočit jak se se samopalem v ruce zdraví s pořádkovou policií.

Jen pár minut předtím přitom nad shromážděnými davy kroužil v neprůstřelné vestě ve vrtulníku a lidi v ulicích nazval cupitajícími krysami.

Související obsah

Silná gesta v propagandistickém videu ale nejsou jedinou Lukašenkovou taktikou.
Demonstranty chce zastrašit armádou, která má na pořádek v zemi dohlížet místo policie. Mnozí se tak obávají druhého Majdanu, kdy se náměstí Nezávislosti v ukrajinském Kyjevě v roce 2014 změnilo v bojiště, kde zemřely desítky lidí.

"Varujeme vás, že pokud dojde k narušení pořádku, nebudete mít co do činění s policií, ale s armádou,“ vyjádřilo se běloruské ministerstvo obrany

Související obsah

Hlavní opoziční kandidátka Cichanouská, která je teď kvůli obavám o vlastní bezpečí a bezpečí své rodiny v Litvě, se dnes sejde s náměstkem ministra zahraničí Spojených států amerických. Mluvit budou o tom, jak mírovou cestou vyřešit nepokoje, které údajně zmanipulované prezidentské volby vyvolaly.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz