Domácí

Déšť zpomalil kůrovcovou kalamitu. Škůdce se méně rozmnožuje

Postup kůrovce, který decimuje smrkové lesy v České republice, se zpomalil. Podle odborníků za to mohou deště. Přesto ale lesy nadále ohrožuje. Teď by se měl lýkožrout přesouvat z Moravy na severozápad Čech.

Kůrovec je malý brouček, který v lesích způsobuje kalamitu. Navíc mu v předešlých letech svědčilo teplé počasí. Před dvěma lety mohly podle odborníků vyrůst až tři generace tohoto brouka. Loni dvě, a navíc dospělí brouci založili sesterskou generaci. To znamená, že jeden brouk napadl dva i více stromů.

I když deště přispěly k jeho pomalejšímu množení, neznamená to, že je vyhráno. Aby kůrovcová kalamita skončila, bylo by potřeba podobně chladného a deštivého počasí alespoň po dva roky. Navíc se teď očekává, že se kůrovec bude z Moravy přesouvat na severozápad Čech.

Související obsah

Kalamita nyní graduje na Českomoravské vrchovině a v jižních a jihozápadních Čechách. Napadených stromů přibývá také ve Středočeském Pardubickém, Královéhradeckém, Ústeckém a Libereckém kraji. Populace kůrovce se zvětšuje hlavně tam, kde se o lesy jejich vlastníci aktivně nestarají

Související obsah

Problém je také s odbytem vytěženého dřeva, vlastníci bojují s konkurencí o cenu i odběratele, a to především ty zahraniční. Oblíbeným odbytištěm je potom Čína.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz