Naše Česko

Výroba aut se v ČR propadla, Škoda ale lidi prý propouštět nechce

Výroba automobilů v Česku se propadla o 30 procent. Některé automobilky v Evropě už ohlásily hromadné propouštění. Mají se obávat i čeští zaměstnanci? Nejen o tom diskutovala v úterý moderátorka Bára Divišová s předsedou Sdružení automobilového průmyslu a členem představenstva Škoda Auto, Bohdanem Wojnarem, v pořadu Nastartujme Česko.

Škoda Auto dostala nového šéfa a má nabrat i jiný směr. Protože začala válcovat ostatní značky v koncernu Volswagen, pod který spadá, tak se má více orientovat na východní trh a vyrábět cenově dostupnější auta.

"Škodovka trošku přerůstá někam, kde ji koncern nechtěl a chybí jí značka, která konkuruje na evropském trhu Dacii, je to čtvrtý nejprodávanější vůz značky v některých segmentech a tam ta škodovka ztrácí," uvádí automobilový odborník Robert Vacek.

Podle expertů to může znamenat i přesun výroby Škodovky na východ Evropy. Co to může pro českou značku znamenat? Jaký vliv na výrobu automobilů v Česku měla pandemie koronaviru? Hrozí v automobilkách hromadné propouštění?

O budoucnosti automobilového průmyslu v tuzemsku v rámci projektu Nastartujme Česko diskutoval předseda Sdružení automobilového průmyslu a člen představenstva Škoda Auto Bohdan Wojnar.

Související obsah

A odmítl zvěsti o tom, že by teď snad v Mladé Boleslavi měla vznikat nějakým způsobem horší auta. "Škoda má dobrou pozici, má dlouhodobě dobře našlápnuto. Jen blázen by chtěl otáčet kormidlo o 180 stupňů. Proč bychom měli zaříznout slepici, která snáší zlatá vejce?" reagoval na spekulace z poslední doby Wojnar.

Podle jeho slov v Mladé Boleslavi ani nehrozí hromadné propuštění. "Škodováky chceme maximálně udržet na palubě, ukazují, že práci zvládají dobře. Nemáme důvod hledat cesty, jak propuštět, navíc máme dobrou záchytnou síť," uvedl člen představenstva Škoda Auto.

Řekl, že po dubnovém kómatu, do nějž průmysl kvůli pandemii padl, se situace zlepšuje. Hlavně v červenci se podle něj lidé výrazněji vrátili k nakupování aut. Přesto odhaduje, že se automobilky budou vzpamatavovát ještě delší dobu, možná i několik let.


Podívejte se na reportáž TV Nova:

tbc, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Píše se na Deník.cz