Domácí

Myslivci slaví rekordní rok v boji s divokými prasaty, ulovili jich skoro 240 tisíc

Myslivci slaví rekordní rok v boji s divokými prasaty, ulovili jich skoro 240 tisíc
Zdroj: TV Nova

Čeští myslivci za sebou mají nejúspěšnější rok v historii. Během posledního mysliveckého roku se jim podařilo ulovit téměř 240 tisíc divokých prasat. To je přibližně o 100 tisíc kusů víc než v předchozím roce.

V období od 1. 4. 2019 do 31. 3. 2020 se českým myslivcům podařilo podle ministerstva zemědělství ulovit 239 818 kusů prasat divokých. V předchozím roce to bylo přes 137 tisíc prasat. Jedním z důvodů nárůstu lovu je i zavedení příspěvků na snižování počtu divočáků, které v roce 2018 ministerstvo zavedlo.

"Podpora, kterou jsme koncem předminulého roku zavedli, se osvědčila. Myslivcům vyplácíme dva tisíce korun za každé prase zastřelené nad tříletý průměr ulovených prasat v dané honitbě," popsal ministr zemědělství Miroslav Toman.

V roce 2019 bylo vyplaceno 12,1 milionu korun za 6050 kusů prasete divokého.

"Příspěvkem jsme chtěli motivovat myslivce k lovu a ochránit tak zemědělské plodiny před škodami, které na nich způsobují prasata divoká. Lov divokých prasat je náročný mimo jiné i časově, také proto jsme se rozhodli myslivcům poskytovat finanční odměnu,“ uvádí Toman.

Související obsah

Ministerstvo chce i nadále podporovat redukci stavů černé zvěře, díky tomu se snižují škody na zemědělských plodinách a pozemcích. Snižování počtu prasat divokých je také prevencí před africkým morem prasat.

Odměny nejsou jediným způsobem, jak se ministerstvo snaží podpořit snížení stavů černé zvěře. "Už od roku 2016 umožnilo legislativní změnou lovit prasata celoročně. Přispívá také na pořízení a instalaci odchytového zařízení částkou 16 tisíc korun na jeden lapák. Od září začne poskytovat podporu až 40 tisíc korun na pořízení chladicího zařízení pro uchování ulovené zvěře. Chladicí zařízení dá myslivcům možnost nabídnout zvěřinu jako kvalitní a přírodní surovinu k prodeji," vysvětlil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz