Domácí

Armáda chystá velké cvičení, lidé si na přelety stíhaček stěžují už teď!

Redakci TN.cz kontaktoval v úterý rozhořčený čtenář, který si postěžoval, že mu dovolenou v Podkrkonoší kazí přelety stíhaček nad chalupou. A to i v noci. Co na to armáda?

"Jsem na chalupě v Podkrkonoší a tady přes nás neustále lítají stíhačky. I po desáté hodině večer. Volal jsem na ministerstvo obrany a oni se mi vysmáli. Tak vůbec nevím, co mám dělat," zoufá si pan Vondra.

Redakce TN.cz se proto s žádostí o komentář obrátila na generální štáb Armády ČR. Mluvčí Magdalena Dvořáková se nejprve podivila nad tím, že by se volajícímu někdo vysmál. Podle ní naopak lidé s podobnými stížnostmi dostanou omluvu.

"Létá se méně, obloha je čistá a letouny jsou tak slyšet více než při běžné hladině hluku, na kterou jsme zvyklí," nabídla možné vysvětlení s odkazem na koronakrizi mluvčí armády. Nicméně slíbila, že se pokusí zjistit, zda se v oblasti Krkonoš nekoná například nějaké letecké cvičení.

Ve středu uvedla, že podle jejích informací se v oblasti například v pondělí večer žádné armádní stíhačky pozdě večer neproháněly, veškerá technika se vrátila na zem v osm hodin večer.

Související obsah

Zároveň Dvořáková odmítla, že by chalupář slyšel stíhačky nebo jinou techniku přilétající na velké vojenské cvičení Ample Strike 2020. To startuje příští pondělí a kromě českých vojáků se ho zúčastní také příslušníci armád Estonska, Litvy, Maďarska, Německa, Slovenska a USA.

Ample Strike potrvá skoro tři týdny a vrcholit má v pracovní dny v rozmezí od 7. do 18. září. Manévrů se zúčastní nejen české gripeny, ale také třeba německé eurofightery nebo americký bombardér B-52. A také bojové vrtulníky.

V tomto případě armáda nijak nezastírá, že manévry bude provázet pořádný rachot. Dokonce na twitteru zveřejnila i mapu, na níž je vidět, kde budou piloti i pozemní jednotky od 31. srpna do 19. září trénovat.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz