Zahraničí

Postavil se proti Lukašenkovi. Lidé se obávají, co se s diplomatem stane!

Protesty v Bělorusku proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka pokračují už třetí týden. Policejní jednotky proti demonstrantům od začátku tvrdě zasahují a zadržely už několik členů opozice. Lukašenko vládne zemi pevnou rukou už více než čtvrt století a statisícovým demonstracím zatím odolává.

Mluví se o něm jako o posledním diktátorovi Evropy i tyranovi. Někteří běloruští lékaři přisuzují Alexandru Lukašenkovi diagnózu mozaikové psychopatie, kterou trpěli třeba Lenin nebo Stalin.

Masivní protesty více než 200 tisíc Bělorusů, kteří bojují proti režimu a volají po nových volbách, trvají už třetí týden. Vládní policejní složky OMON je násilně potlačují.

Během posledních 24 hodin navíc příslušníci OMON zadrželi a odvezli na neznámé místo několik členů koordinační rady, kterou vytvořila opozice.

Související obsah

Zbavováním se nepohodlných členů opozice je Lukašenkova minulost protkaná. Například v roce 1999 záhadně zmizeli opoziční politici a Lukašenkovi rivalové Viktor Gonchar a Anatolyj Krasovsky nebo tehdejší běloruský ministr vnitra Jurij Zacharenko.

Mnozí pozorovatelé se proto teď bojí, co se stane s diplomatem a běloruským velvyslancem na Slovensku Igorem Leščeňou, který se vzdal funkce a vrací se do Běloruska. Otevřeně se totiž postavil proti režimu Lukašenka.

"Veřejnost bude mojí ochranou, možná se o sobě dozvím nové věci, třeba že s sebou vezu miliony eur na podporu revoluce,“ řekl Leščeňa.

Podle mnohých zahraničních politiků prokázal Leščeňa velkou statečnost, bojí se ale, co ho čeká po překročení běloruských hranic.

Martina Nášelová, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz