Domácí

Kraje proplácí útoky na hospodářská zvířata. Naposled útočili vlci

Po celé zemi ročně napáchají chráněná zvířata škody za několik milionů korun. Naposledy ve Zlínském kraji propláceli žadatelům škody za dva útoky vlků a řádění vydry říční.

Po jednom z útoků vlka obecného přišel chovatel ze Štítné nad Vláří na Zlínsku o čtyři ovce. Kraj mu za ně proplatí odškodnění necelých 25 000 korun. Na Valašsku zaútočil další vlk na ovci a jehně.

Predátor zvířata roztrhal, majitel dostane náhradu devět a půl tisíce korun. A vydra říční nadělala vrásky na čele rybářům na Vsetínsku. V jejím případě byly způsobené škody vyčísleny bezmála na 15 000 korun.

U chráněných zvířat je zakázaný jejich lov nebo odchyt. Dohromady je vyčleněno sedum chráněných zvířat, u kterých lze žádat o náhradu škod.

Související obsah

Kromě vlka a vydry ještě kormorán, rys, los, medvěd a bobr. Kraj chovatelům a majitelům v letošním roce zatím proplatil bezmála jeden milion šest set tisíc korun.

Náhrady škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy proplácí na základě ustanovení zákona Krajský úřad Zlínského kraje, zdrojem financí je státní rozpočet,“ informoval mluvčí Zlínského kraje Jan Vandík.

Související obsah

Lze očekávat, že do konce roku částka za kompenzace výrazně vzroste. V minulém roce byl účet za škody způsobené chráněnými zvířaty ve Zlínském kraji přes dva a půl milionu korun.

Petr Bača, JH, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz