Domácí

Britové zavádějí karanténu pro Čechy. Do Chorvatska zatím můžeme

Velká Británie zařadila Česko na seznam zemí, které jsou potenciálně nebezpečné při šíření koronaviru. Cestující z ČR tak od soboty tak čeká povinná dvoutýdenní karanténa. Naopak Česko dnes vyhlásilo nový cestovatelský semafor. Vydalo důrazné doporučení k opatrnosti při cestách do Chorvatska a Francie. Žádný zákaz ale zatím nepadl.

Londýn bude nově postupovat i vůči cestujícím ze Švýcarska a Jamajky. Britské opatření je platné s účinností od sobotních 5:00 našeho času. České ministerstvo zahraničí chce ještě vyjednat výjimku.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová a náměstek ministerstva zahraničí Martin Smolek ve čtvrtek informovali o stavu cestovatelského semaforu pro příští týden. Češi mohou do Chorvatska cestovat dále bez omezení, avšak měli by dodržovat hygienou vydaná doporučení.

"Důrazně doporučujeme pro naše cestovatele, vyhýbat se místům, kde dochází k velké kumulaci osob a raději zůstat na čerstvém vzduchu. Dále doporučujeme dodržovat dvou metrový rozestup ve všem vnitřních prostorách, tak i venkovních,“ uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

"Dnešní debata o Chorvatsku nebyla vůbec jednoduchá. Rozhodnutí, které jsme podnikli, tak je hlavně z důvodu, že se v Chorvatsku momentálně nachází velké množství Čechů, kterým by se tak aktuálně velmi zkomplikoval život,“ řekl náměstek ministerstva zdravotnictví Martin Smolek.

Podívejte se na reportáž o situaci v Chorvatsku:

Související obsah

Podle hlavní hygieničky Rážové se ale situace v Chorvatsku zhoršuje, takže je možné že se od 7. září stav cestovatelského semaforu změní. Změna se může týkat i Francie.

Červené zůstává nadále Španělsko a Rumunsko. Při návratu z těchto zemí je nutné podstoupit na území ČR do 72 hodin test na COVID-19.

Související obsah

Toto pravidlo také platí pro zahraniční pracovníky z těchto zemí a dále ze všech zemí označených v seznamu hvězdičkou a všech mimo unijních států neuvedených v seznamu. Na seznamu zemí s hvězdičkou bude od pondělí pouze Lucembursko a Malta.


Kvůli podmínkám v Chorvatsku budou Čechy zajímat jiné země. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz