Zahraničí

Špičky EU chtějí dotlačit Lukašenka k novým volbám, jednají o sankcích

Ministři zahraničí členských zemí Evropské unie se ve čtvrtek v Berlíně sešli mimo jiné kvůli situaci v Bělorusku. Setkání se zúčastnil i šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). Jednají o dalších krocích proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Mezitím v Bělorusku pokračují protesty.

Desítky žen se ve čtvrtek v Minsku spojily a vytvořily řetěz na protest proti policejnímu násilí i nesvobodným volbám. Ve středu vyšly do ulic také stovky stávkujících zaměstnanců automobilky ve městě Žodzina v minské oblasti.

"Policie jednala protiprávně, když tloukla občany. Vedení továrny vyvíjelo na lidi nátlak a říkalo, že nesmí stávkovat z politických důvodů," zlobí se jeden z demonstrantů, Jevgenij.

Nátlak na Lukašenka sílí i ze strany Evropské unie. Ministři zahraničí EU v Berlíně řešili další možnost sankcí, které by prezidenta, o kterém se mluví jako o posledním diktátorovi Evropy, přiměly přistoupit na nové, spravedlivé volby. Už dříve odsoudili brutální zásahy policie proti protestům, které po prezidentských volbách 9. srpna propukly.

Související obsah

"Přísná hygienická opatření - jednání i fotografie s doporučeným odstupem minimálně jeden a půl metru, ruce si nepodáváme, mimo jednání máme roušky. Prvním tématem našeho jednání je Bělorusko, kde je pozice Česka i Unie jasná - volby nebyly svobodné, ani fér!" vyjádřil se na twitteru ministr Petříček.

Bělorusko požádalo o pomoc ruského prezidenta Vladimira Putina. Kreml už dříve řekl, že je připraven zasáhnout v případě vnější hrozby na základě smluv, které spolu země mají uzavřené. Teď Putin ve státní televizi řekl, že vytvořil policejní jednotku, která zasáhne, když se protesty vymknou kontrole.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz