Zahraničí

Elon Musk představí čip, který propojí lidský mozek s počítačem

Elon Musk představí čip, který propojí lidský mozek s počítačem
Zdroj: Profimedia

Schopnost číst myšlenky a ovládat silou myšlenky předměty se dnes zdá pouze jako sci-fi. Ne však pro amerického vizionáře a miliardáře Elona Muska, který je známý především díky výrobci elektromobilů Tesla a vesmírné společnosti SpaceX. Jeho další společnost Neuralink v pátek představí první funkční verzi čipu, který umožní přímé propojení lidského mozku s počítačem.

Revoluční čip, na kterém pracují inženýři Neuralinku čtyři roky, nepředstavuje pouze naději pro všechny handicapované, kteří nemohou ovládat počítač a další zařízení běžný způsobem. Dále může být tato technologie použita k léčbě pacientů s mozkovými poruchami, jako je Parkinsonova choroba.

Čip Neuralinku měří podle informací, které přinesl britský deník Mirror, pouze 4x4 mm a je připojen k mozku prostřednictvím tisíců vláken tenčích než vlas. Ty vstupují do lebky čtyřmi vyvrtanými dírami, což znamená, že alespoň zpočátku se neobejdete bez invazivního chirurgického zákroku. I na tom však chce Neuralink zapracovat a vyvíjí vlastního robota, který zvládne tak náročný úkol precizně a bez ohrožení pacienta. Podle Muska by se mělo v budoucnu jednat zcela banální zákrok, který se obejde bez jakéhokoliv umrtvení.

Související obsah

Od čipu v mozku si Musk ostatně slibuje mnohem více než jen pomoc nemocným a lidem s postižením. Sám ho vidí spíše jako první krok k budoucnosti. A jak by taková budoucnost měla vypadat? Už dnes se můžeme setkat s prvními pokusy o vylepšení pomocí nejrůznějších implantátů, ale čip přímo v mozku to může posunout na novou úroveň. Nejen, že vám dodá nadlidskou inteligenci, ale umožní vám například surfovat na internetu pouze pomocí myšlenek.

Ta budoucnost nemusí být zas až tak vzdálená, jak se skeptici domnívají. „Měli bychom být schopni implantovat neurální rozhraní člověkovi za méně než rok,“ řekl Musk letos v květnu v populárním podcastu Joe Rogan Experience. Sama společnost Neuralink ve svém prohlášení uvádí, že první verze čipů chce začít implantovat na konci roku 2020.
 

pš, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz