Domácí

Některým českým jménům odzvonilo. Těmto hrozí zaniknutí! PŘEHLED

Některým českým jménům odzvonilo. Těmto hrozí zaniknutí! PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

S křestními jmény je to jako s módou - jejich oblíbenost podléhá aktuálním trendům, občas se vrací ve vlnách a některá z nich nenávratně zmizí, aby uvolnila místo novým. Nemělo by nás tak překvapit, že některá tradiční česká jména ustupují do ústraní, a řadě z nich dokonce zcela hrozí vymizení.

V Česku sice neexistují žádné oficiální statistiky, které by obsahovaly kompletní data o četnosti jednotlivých křestních jmen v našich končinách, pokles oblíbenosti některých z nich je však znatelný. V minulosti ministerstvo vnitra zveřejňovalo údaje o četnosti jmen, nyní to však již dělat nesmí. 

Řada webů však stále vychází alespoň z těchto historických dat, na základě kterých uvádí, kolik lidí v České republice nese konkrétní jméno. Mezi ně patří i stránka KdeJsme.cz, která zaznamenávala vývoj od roku 2010 do roku 2016.

Podíváme-li se tedy, jak si před čtyřmi lety vedla česká jména, zjistíme, že některá z těch, která se stále pyšní svým místem v kalendáři, už mnoho nositelů nemá. V následujícím přehledu se dozvíte, která z nich jsou nejohroženější.

Méně než 1000

Vezmeme-li vpotaz, že jedno jméno může v České republice nést zhruba pět milionů lidí, tak četnost pod tisíc neznačí oblíbenost. Méně než tisíc nositelů, ale více než 500 mají například jména Ctirad, Zbyšek, Ilja, Boleslav, Svatoslav či Ctibor. Z ženských pak Zdislava, Matylda, Ida, Hermína nebo Liběna. Pro srovnání - jedno z nejoblíbenějších mužských jmen Jan má téměř 300 tisíc lidí.

Související obsah

Méně než 500

Jméno Kvido si snad každý spojí s postavou z knihy Báječná léta pod psa a stejnojmenného filmu, nicméně populární se díky tomu nestalo. Patří mezi jména, kterých je v Česku méně než 500. Stejně tak je na tom i Cecílie, Doubravka, Dalimil, Apolena, Horymír, Valdemar, Rastislav, Vincenc, Benedikt, Ignác, Hanuš či Klement.

Méně než 100

Jména zahrnutá do této kategorie už se dají považovat za skutečně ohrožená. Lidí, kteří se jimi mohou pyšnit, bylo v roce 2016 pouhých několik desítek. A vzhledem k jejich průměrnému věku je pravděpodobné, že jejich počet od té doby ještě klesl.

Nachází se mezi nimi například jméno Valtr, Bonifác, Medard, Soběslav či Melichar. Méně než sto nositelů má i jméno Zikmund, které proslavil především legendární český král Zikmund Lucemburský, syn Karla IV. Popularita jeho jména však od 15. století, zdá se, výrazně poklesla.

Méně než 50

Otýlie, Augustýn nebo Řehoř - i tato jména stále můžeme nalézt v kalendáři, a přesto jejich nositelů není v České republice více než padesát. Mezi další jména s takto nízkou četností patří například Věnceslav, Chrudoš, Záviš či Ambrož.

Související obsah

Méně než 10

V České republice se můžeme setkat s mnoha jmény, která nalezneme u méně než deseti lidí, a dají se tak považovat za velmi vzácná až ojedinělá. Většinou se však jedná o případy, kdy rodiče byli nadmíru kreativní, příliš sledovali seriály a telenovely, anebo se rozhodli svého potomka pojmenovat zdrobnělinou běžného jména.

Mezi stará jména, která už dávno ztratila popularitu, a dnes jejich nositelů není více než deset, patří například Krasava, Hostislav či Přibyslav. Dvě z nich dokonce stále nalezneme v kalendáři - jsou jimi Pankrác a Servác. Ledoví muži už holt v 21. století netáhnou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz