Domácí

Starověký Egypt v Česku. Exponáty výstavy jsou pojištěné na miliardu

Národní muzeum v Praze otevře unikátní výstavu, což dokládá i výše, na kterou jsou exponáty pojištěny - je to miliarda korun. Už za pár hodin na ní budou zájemci moci vidět 300 předmětů ze starověkého Egypta. Čeští archeologové tak poprvé představí v hlavním městě vykopávky, na kterých pracují bezmála šedesát let.

Část Národního muzea se proměnila v Egypt před pěti tisíci lety. Výstava Sluneční králové zavede příchozí do doby stavitelů pyramid a panovníků páté dynastie.

"Myslím, že jsme právě svědky splněného snu nejen Národního muzea, ale i několika generací českých egyptologů," rozplývá se ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Exponáty propůjčilo Egyptské muzeum v Káhiře, Velké egyptské muzeum v Gíze, ale i některá německá města. Celková pojistná hodnota exponátů dosahuje jedné miliardy korun. Některé umělecké předměty opustily Egypt vůbec poprvé. A zároveň nejspíš naposledy.

Výstavu poznamenala celosvětová pandemie koronaviru. Původně se její otevření plánovalo na konec června. Covid-19 zkomplikoval i dopravu předmětů do České republiky. Oproti původnímu plánu musely zůstat "doma" exponáty z Metropolitního muzea v New Yorku a z Velké Británie.

Související obsah

Samotný převoz předmětů v půlce srpna provázela přísná bezpečnostní opatření. A práce to nebyla jednoduchá. "Z egyptských a německých muzeí přivezli velké množství předmětů, které dohromady, a to si nedělám legraci, váží bezmála deset tun," říká kurátor výstavy Pavel Onderka.

Egypt ještě nikdy v minulosti jinému státu takové množství artefaktů nezapůjčil. Výstava v Praze potrvá do sedmého února příštího roku.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz