Daně

Ekonomové i opozice se shodují: Daně se budou muset zvyšovat

Ekonomové i opozice se shodují: Daně se budou muset zvyšovat
Zdroj: Profimedia

Návrh na příspěvek 5000 korun pro důchodce od ministryně Maláčové (ČSSD) vyvolal bouřlivé reakce opozice. Také ekonomové upozorňují na to, že se na tento výdaj nakonec poskládáme všichni.

Jana Maláčová odráží kritiku svého návrhu na sociální síti argumenty o solidaritě se staršími spoluobčany a zároveň odmítá, že dělá jen populistické kroky před volbami.


“Dopřáli byste vaší mamince, tátovi, babičce nebo dědovi 417 korun navíc? Máte pocit, že si vaši rodiče nebo prarodiče žijí nad poměry? A teď ruku na srdce–⁠ jsou soběstační nebo jim pravidelně finančně pomáháte?“ ptá se na sociální síti Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí.


Opoziční poslanci nesouhlasí a vládní návrhy ve velkém kritizují.


“Současná vláda se chystá rekordně snížit daně, zvýšit důchody nad valorizaci, maximalizovat investice a současně tvrdí, že vzniklý deficit státního rozpočtu bude dočasný a vrátí se nám to z hospodářského růstu. Problém je, že tahle konstrukce nejspíš nevyjde a odneseme to my všichni především na kvalitě školství a zdravotnictví, no a nakonec to schytají i ti důchodci,“ uvedl na sociální síti poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

 

Perpetum mobile na penze Jeden z hlavnch problm politiky je, e se v n asto zamuj fakta, nzory, tvrzen a...

Zveejnil(a) Mikul Torrent Ferjenk dne Pondl 31. srpna 2020

 
Nesouhlas s rozdáváním peněz vyjádřil i Miroslav Kalousek (TOP 09)


“V popisu práce ministra práce a sociálních věcí není rozdávání, ale dlouhodobá udržitelnost systémů. Je to druhý nejdůležitější ekonomický post ve vládě. Leč ministr musí být schopen chápat, že peníze se nejdřív musí vydělat,“ reagoval předseda poslaneckého klubu TOP 09.


Martin Kupka, místopředseda ODS, šel ještě dál. Ministryni Maláčové spočítal, kolik ministrů sociálních věcí měla strana, kterou sama zastupuje.

Související obsah


“A máme tady otázku za 18 miliard: Když neustále ministryně Maláčová argumentuje nízkými důchody, kolik ministrů sociálních věcí měla ČSSD za posledních 20 let? Nemusíte volat příteli na telefonu: Špidla, Škromach, Šimerka, Marksová, Krčál, Maláčová,“ kontruje ministryni Kupka.


V dnešním tisku už ministryně financí Alena Schillerová (ANO) potvrdila, že daně se budou zvyšovat. Zatím jen ty z neřestí, jakými jsou například alkohol nebo tabák. Podle ekonomů to ale nebude vše.


“Vláda se začíná vážně zabývat tím, jak zalátá rekordní výpadek veřejné kasy. V letošním roce je třeba počítat se schodkem minimálně 400 miliard korun. V příštím roce nelze vyloučit deficit až kolem 300 miliard korun. To dohromady představuje minimálně 700 miliard korun. Podstatnou část této obrovské sumy musí vláda vzít řadovým občanům a firmám ve formě daní, protože sama žádné peníze nevydělává,“ analyzuje Lukáš Kovanda z Národní ekonomické rady vlády.

Související obsah


Za neřesti Češi minulý rok utratili více než 200 miliard korun. Nejvíce za tabák, více než 110 miliard. Následuje alkohol za více než 93 miliard korun. Zvýšení daní za neřesti ale podle Kovandy nebude stačit.

“Lze předpokládat, že v dalších letech dojde například k výraznému růstu majetkových daní, například daně z nemovitosti. Vláda bude zřejmě muset přistoupit k růstu spotřební daně z pohonných hmot, ale také k zavedení zcela nových daní, například ekologického rázu,“ uzavřel Lukáš Kovanda, člen Národní ekonomické rady vlády.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Daně

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz