Zahraničí

Tchaj-wan kvůli Číně posiluje obranu. Armádě musí pořídit novou výzbroj

Tchaj-wan kvůli Číně posiluje obranu. Armádě musí pořídit novou výzbroj
Zdroj: Profimedia

Tchajwanská vláda se rozhodla posílit obranu země. Důvodem jsou obavy z čínské agrese. Tamní armáda ale zoufale potřebuje nové vybavení. Tchajwanské letectvo se potýká s řadou nehod kvůli zastaralým strojům.

Čína ostrovní stát považuje za součást svého území, což Tchaj-wan neuznává. Kvůli obavám z čínské agrese začala tamní vláda zbrojit. Tchajwanská hlava státu Cchaj Jing-wen zvýšila obranný rozpočet o 10 %. Na obranu země v Tchaj-wanu poputují více než dvě procenta HDP. Informoval o tom portál New York Times.

Vzhledem k zoufalé potřebě modernějších strojů uzavřel ostrovní stát s USA jednu z největších vojenských transakcí v historii spolupráce obou zemí. Tchaj-wan nakoupí 66 nejmodernějších amerických stíhaček F-16 za 8 miliard dolarů, tedy zhruba 175 miliard korun.

Související obsah

Modernizaci vojenského letectva ostrovní stát nutně potřebuje. Tchajwanské letectvo trápí časté nehody. Při jedné z nich se zřítila helikoptéra s osmi lidmi na palubě, včetně jednoho z čelních vojenských představitelů. Při červnové havárii vrtulníku zemřeli dva piloti.

Tchajwanští vojáci cvičí na pláži v Tchaj-čungu:

Šance Tchaj-wanu proti čínské armádě jsou mizivé. Proti milionu čínských vojáků stojí pouhých 140 tisíc tchajwanských. Nepoměr panuje také v počtu tanků, kterých má Čína k dispozici o 5000 víc než Tchaj-wan, bojových letadel, lodí a ponorek.

Související obsah

Tchajwanská prezidentka odhaduje, že pokud by skutečně Čína zaútočila, ostrovní stát by se dokázal ubránit jeden den. Pak by prý na asijskou velmoc začaly tlačit ostatní státy. Experti si tím, že by například Spojené státy riskovaly konflikt s Čínou, jistí nejsou. Nevěří ani tomu, že by stihly včas zmobilizovat obranu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Píše se na Deník.cz