Domácí

Policista dostal pokutu, nechtěl být ve službě natáčen na mobil

Internet plní amatérské záznamy lidí, kteří si natáčejí policisty při výkonu služby. Policisté se na nich mnohdy ohrazují, že nechtějí být natáčeni a tím často vyvolávají další spory. Tak jak tomu bylo nedávno v Plzni, kde si dobrovolník charity pořizoval záznam policistů ve službě. Natáčeným policistům se sice pořizování záznamu nemusí líbit, musí ho ale strpět.

"Jménem zákona vás vyzývám, odložte ten mobilní telefon. Na to nemáte právo. Jménem zákona vás vyzývám, odložte ten mobilní telefon,“ vyzýval policista muže, který si ho natáčel a jeho konání vzbudilo velký ohlas. Záznam pořízený letos v Plzni, kde dobrovolníci v době mimořádných vládních opatření rozdávali polévku, opět rozvířil debatu, zda se může policista ohradit kvůli natáčení při výkonu služby.

Podle politiky ministerstva vnitra je natáčení policisty ve službě povolené. "Policista pochopitelně během výkonu služby, jak v terénu, tak i na služebnách, může být nahráván,“ říká mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura.

Většině policistů je to sice proti srsti, jenže natáčení jejich práce v době služby musí prostě vydržet. Ve službě se s tím prý setkávají takřka denně. A i sociální sítě taková videa plní. A občas se na nich objeví i argumentace, o které lze polemizovat. Někdy policisté tvrdí, že telefon vnímají jako zbraň.

Související obsah

Jenže záznam z telefonu právě často slouží jako důkaz. Jenže pozor i pořizování záznamu má svoje pravidla. "Něco jiného je, pokud však osoba, která záznam pořizuje a je zároveň aktérem té projednávané věci a tím svým jednáním znemožňuje policistovi pokračovat v projednávání přestupku nebo toho služebního zákroku, protože každý je povinen uposlechnout výzvy policisty a dbát jeho pokynů,“ vysvětluje mluvčí mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.


A pokud byste policistu natáčeli mimo službu, zasahujete už do jeho osobnostních práv.
 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz