Zahraničí

Běloruskem dál zmítají demonstrace. Policie zadržela stovky dalších lidí

V Bělorusku se konaly další mohutné protesty proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Propukly po srpnových volbách, které tamní opozice i zahraniční pozorovatelé považují za zfalšované. Policie proti demonstrantům od začátku tvrdě zasahuje, i když teď už jsou protesty poklidnější. Bezpečnostní složky v neděli zadržely přes 600 lidí.

Protesty Běloruskem otřásají už téměř měsíc. Ani tentokrát se neobešly bez střetů s policií. V Minsku policisté rozbili okno kavárny, aby se dostali k protestujícímu, který byl uvnitř. Ulice hlavního města hlídali v neděli těžkooděnci.

Podle zahraničních médií se protestu zúčastnilo na 100 tisíc lidí. Úřady přitom uvádějí jen okolo 30 tisíc účastníků. Demonstrace se o víkendu konaly i v dalších městech po celé zemi.

"Práva se v této zemi nedodržují už dlouho. Nejdřív byly zfalšované volby a potom byli lidé, kteří chtěli bránit svá práva, tlučeni, vražděni a zatýkáni," říkají protestující. Svůj vlastní průvod v ulicích Minsku uspořádaly také stovky žen.

Běloruskem zmítají nejmohutnější a nejdéle trvající protesty od počátku Lukašenkovy vlády v roce 1994. Ten v srpnových volbách podle oficiálních údajů získal 80 % hlasů. Okamžitě se ale začaly objevovat zprávy o tom, že výsledky byly zmanipulované.

Související obsah

Lukašenkova vyzývatelka Svjatlana Cichanouská je stále v Litvě. Odjela tam hned po volbách - údajně kvůli nátlaku a výhrůžkám režimu. Opoziční kandidátka požádala OSN, aby do Běloruska poslala své pozorovatele, kteří by dohlíželi na dodržování základních lidských práv.

"Vyzývám mezinárodní společenství k využití všech možných prostředků k zastavení násilí," vzkázala Cichanouská. Mohutné demonstrace, které po zveřejnění výsledků propukly, provázely v prvních dnech brutální zásahy policie. Protesty se neobešly bez obětí na životech.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz