Domácí

Nechci mít pohřeb! Zesnulý režisér Menzel mluvil o smrti už před 7 lety

Český filmový svět zasáhla v neděli večer smutná zpráva. Ve věku 82 let zemřel herec a filmový režisér Jiří Menzel. V archivu televize Nova se podařilo najít nikdy nezveřejněné záběry z natáčení, na kterých Jiří Menzel mluví o smrti.

Na záběrech z roku 2013 je vidět Jiří Menzel při rozhovoru pro televizi Nova. Ze smrti dle svých slov strach neměl. “Já myslím, že když zítra umřu, tak mi to bude jedno. Já bych rád teda ještě udělal nějaký film. Nemám ale strach ze smrti,“ řekl Menzel.

"Já jsem o tom nikdy nepřemýšlel. Třeba když mí rodiče nebo mí starší příbuzní mluvili o tom, kdo kde bude ležet, co s urnou, já jsem se děsil toho, jak oni mohou mluvit o tom, že nebudou. To pro mě bylo nepředstavitelné. Teď najednou zjišťuji, že je to naprosto normální. Člověk má umřít, protože jak mi jednou řekla jedna sestřička v nemocnici, kdyby člověk neumřel, bylo by nás tady moc. A to je dost moudré," pokračoval dále.

Související obsah

Menzel také nechtěl být na obtíž ostatním. "Najednou odejde člověku buď tělo, nebo rozum, a najednou je odkázaný na ty druhé a v tu ránu já velice rozumím eutanazii. Já bych nechtěl být na obtíž, to je zbytečné, protože to jenom kazím život těm druhým, abych já žil o nějaký ten den déle. To se mi nechce," prohlásil rozhodně.

Byl i rozhodnutý ohledně toho, jak to má vypadat po jeho smrti. "Nechci mít pohřeb, protože vím, jak to lidi otravuje, že musí jít a nosit kytky a brečet a podávat si ruce. To je blbý cirkus. Nechci to. Nechci pohřeb, jakmile tady bude ta tělesná schránka, tak spálit, rozsypat, zapomenout. Důležité je, že zůstaly nějaké filmy, pár let se na ně bude vzpomínat, ale jako chodit ke hrobu, to je blbost," měl jasno režisér.

Související obsah

 

"Nejradši bych byl, aby si lidé, když si na mne vzpomenou, aby se smáli, aby se usmívali tak, jako když mne potkají. To je to nejlepší, to je ten nejhezčí odchod ze života," dodal Menzel. Na celý rozhovor se můžete podívat ve videu pod titulkem.

Podívejte se na reportáž Televizních novin: 

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz