Domácí

Chcete ušetřit za energii? Odborníci prozradili tipy, jak snížit spotřebu

Chcete ušetřit za energii? Odborníci prozradili tipy, jak snížit spotřebu
Zdroj: Getty Images

V letošním roce řada lidí zůstávala kvůli koronaviru doma, mnozí odsud také pracovali. Právě to se může výrazně odrazit ve spotřebě energie. Domácnosti však mohou zavést opatření, která ji sníží. Těmi by lidé ulevili nejen svým peněženkám, ale také životnímu prostředí.

Společnost dTest se proto zaměřila právě na tuto problematiku. Odborník na úspory energií Karel Polanecký z hnutí Duha poté na dotaz TN.cz řekl, že i když jsou některá opatření levná a jednoduchá, mnohé vyžadují i větší investici.


"Spotřeba elektřiny v domácnostech v loňském roce zaznamenala mírný meziroční nárůst o 1,4 %. U plynu pak došlo k meziročnímu navýšení o 4,7 %,“ uvádí dTest na svém webu.

Související obsah


Česká republika domácnosti stále častěji motivuje k ekologickému chování různými dotačními programy, ze kterých mohou získat peníze například na pořízení kotle, nebo zateplení domu. Podmínkou je však ve většině případů finanční spoluúčast.


Podle Polaneckého je nejdůležitějším segmentem spotřeby energie právě vytápění domů. "V těchto případech záleží, jak jsou kvalitně zaizolované budovy. Pokud lidé uvažují o rekonstrukci, je potřeba nešetřit zejména na tloušťce izolace a vybrat také kvalitní okna,“ řekl Polanecký.


Jsou však také mnohem jednodušší úsporná opatření, která lze provést okamžitě a není potřeba velký finanční obnos. Při spotřebě energií hraje velkou roli volba spotřebičů a způsob jejich užívání. "Při nákupu tohoto zboží je dobré volit podle energetického štítku,“ radí Polanecký. Rozdíl ve spotřebě může činit až 30 %.


Podle dTestu užírá nejvíce energie v domácnosti chladnička. Pokud však není pořádně naplněná, spotřebovává více. "Je vhodné před koupí zvážit, zda by nestačila menší lednice. Ušetřit se dá i nastavením správné teploty uvnitř,“ radí odborníci.

Související obsah


Ideální teplota je pět stupňů Celsia v chladicí části a mínus osmnáct stupňů v té mrazicí. Spotřebu zvyšuje také námraza uvnitř, umístění ledničky blízko radiátorů nebo její vystavení slunečnímu svitu.


Snížit spotřebu energie jde také při vaření. Stačí používat pokličky a nedávat pánvičky a hrnce na plotýnky, které jsou mnohem větší než tyto domácí potřeby. Spotřeba se sníží také v případě, že připravované jídlo necháte dojít na vypnuté chladnoucí plotýnce, nebo v troubě.


Lidé mohou ušetřit také při svícení. Klíčem je výběr úsporných žárovek, nebo rozsvícení světel pouze podle potřeby. V případě vytápění se za dostatečnou teplotu považuje 20 °C v obývacím pokoji a 17 °C v ložnici. Větrat by se mělo krátce, ale intenzivně, aby uniklo co nejmenší množství tepla.

Co se týká spotřeby vody, Polanecký doporučuje pořídit úsporné sprchovací hlavice. Je vhodné také uvažovat o vlastním ohřevu teplé vody například prostřednictvím solárního systému.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz