Domácí

Muže s mačetou policie zpacifikovala taserem. Skončil v kómatu

Policisté na Brněnsku použili taser proti agresorovi, který se v lese oháněl mačetou. Muž ale po zákroku ztratil vědomí a upadl do kómatu. Dnes je s poškozeným mozkem v léčebně dlouhodobě nemocných.

Luděk Hrubý alias Bandita se dostal na hranu zákona nesčetněkrát. Organizoval bitky fotbalových chuligánů a neváhal o nich otevřeně mluvit i v televizi. Několikrát trestaný rváč a neonacista se zapletl snad do všech větších kauz, které hýbaly Brnem.

Byl svědkem vraždy, vypovídal v kauze Toflova gangu i v úplatkářské kauze fotbalových funkcionářů. Když na něho byl vydán zatykač, skrýval se ze strachu o život. "Mám strach, že mi jde někdo po krku," prohlásil tehdy. Teď je v kómatu s těžkým poškozením mozku.

Začátkem července vyděsil svědky podivný muž pobíhající za tmy v lese. Choval se velmi agresivně a policisté měli podezření, že je pod vlivem drog. "Zasahovali jsme v Hostěnicích, kde měl muž s mačetou v ruce ohrožovat sebe i ostatní," uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Související obsah

Policisté použili taser, ale agresor po zásahu upadl do bezvědomí. Lékaři zjistili, že má otok mozku. Případem se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). "Z naší strany probíhají úkony, ale více sdělovat nemohu," sdělila TV Nova mluvčí GIBS.

Česká policie má tasery od roku 2005. Hlídky je nejčastěji používají při zásahu proti agresorovi s nožem - například proti opilci, který šermoval zbraní na nástupišti metra v Praze. Paralyzéry a tasery tvoří v podstatě dva základní komponenty – baterie a zesilovací obvod. Ten je schopen vytvořit z devíti voltů až 50 tisíc.

Zbraň je nastavena tak, aby nezabíjela, ale případy z Česka i zahraničí potvrzují, že občas k úmrtí dojde. V roce 2015 zemřel v Olomouci pacient psychiatrie, který napadl personál. Zásah taserem v kombinaci s tlumícími léky u něj způsobil srdeční arytmii.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz