Videoreportáž

Státní zástupce viní ze zřícení Trojské lávky dva muže, oba vinu odmítají

Případ zřícené trojské lávky z roku 2017 se dnes po téměř třech letech dostal před soud. Z pádu lávky, při kterém se zranili čtyři lidé, viní žalobce jejího projektanta a správce stavby. Podle státního zástupce zanedbali údržbu a kontroly. Nová lávka by měla být hotová za měsíc.

Jiří Stráský je autorem lávky vybudované v roce 1984 a Antonín Semecký bývalým šéfem oddělení mostů Technické správy komunikací (TSK). Podle státního zástupce nevěnovali dostatečnou pozornost stavu mostku. Za obecné ohrožení z nedbalosti jim hrozí až osm let vězení.

"Jediné, co mohu říct, že dotazování probíhá tak, že mě ničím nepřekvapuje," vyjádřil se státní zástupce Šimon Vavřečka. Oba se ale proti žalobě brání. Autor lávky prý o špatném stavu nebyl správcem, tedy TSK, informován. Ke korozi lan v betonu prý přispělo mimo jiné i používání posypové soli v zimě. To přitom zakazuje stavební dokumentace.

Související obsah

"Začalo to působením soli, nevhodná oprava, přispěla k tomu povodeň, další nevhodná oprava. Do té konstrukce někdo soustavně vrtal a pokazil ji a teďka řekli, že za to můžu já," hájí se Stráský. Vyjádření Semeckého bylo stručné: "Bez komentáře." 

Město chce zaplatit škodu přes osm milionů. Na další soudní jednání byli pozváni znalci. Nová lávka spojující Císařský ostrov s Trójou , která Prahu vyjde na 128 milionů korun, je už téměř hotová.

Související obsah

"Bylo namontováno schodiště na levém předpolí, budeme provádět živičné povrchy, kompletuje se mostovka, zábradlí a osvětlení," uvedl vedoucí projektu Tomáš Záruba. Už 25. října mají stavbaři předat lávku městu, potom bude následovat kolaudace.

"Následující měsíc budou probíhat kolaudační řízení a poslední vyjádření dotčených orgánů. Očekáváme, že na přelomu října listopadu bude otevřena," prozradil náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Už příští týden čekají lávku zátěžové zkoušky. K tomu použijí několik těžkých aut, které na lávku najedou, stejně jako tomu bylo před lety.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz