Domácí

Bič na chronické hráče. Je tu rejstřík, který je má dostat od automatů!

Blíží se zákaz hazardních her pro problémové hráče. Ministerstvo financí spouští pilotní provoz rejstříku lidí, kterým by majitelé a provozovatelé kasin a heren neměli dovolit hrát. Jde například o lidi, kteří pobírají dávky nebo jsou v insolvenci. Ostrý provoz bude spuštěn 20. prosince.

Lidé zapsaní v rejstříku vyloučených osob budou mít zakázaný vstup do heren, kasin, ale třeba i na stránky, kde se hraje online o peníze. "Nemělo by se stát, že přijde do herny, do kasina osoba, aniž by ji provozovatel ověřil a identifikoval s tímto rejstříkem a zjistil, že je to třeba osoba, která je na dávkách," vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

V registru budou automaticky ti, kteří pobírají sociální dávky nebo jsou v insolvenci. Zapsat se do něj ale mohou i sami lidé závislí na hazardu. Povinnost kontrolovat, zda hráči jsou, či nejsou v registru, mají provozovatelé kasin. V případě porušení zákona by jim potom ve správním řízení hrozila až 50milionová pokuta.

Na dodržování zákona bude dohlížet celní správa. "V současné době za účasti provozovatele jsme schopni mapovat obsazenost herny," říká mluvčí celní správy Martina Kaňková. "Bude to především o komunikaci našeho registru s registrem ministerstva financí," doplňuje ji mluvčí sázkové kanceláře Jiří Hadrava.

Související obsah

"Tyto typy regulace jsou pro nás v pořádku. Nechceme tady sociálně slabší nebo osoby, které někde dluží," říká manager kasina David Huspeka. V registru je v tuto chvíli přes 200 tisíc lidí a podle odhadů ministerstva financí další přibudou.

Podle lékařů je v Česku přes 100 tisíc patologických hráčů. Právě jim by měl zápis do rejstříku od závislosti pomoci.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz