Zahraničí

Jak zvládá EU pandemii? I o tom mluvila šéfka Evropské komise

Jak zvládá EU pandemii? I o tom mluvila šéfka Evropské komise
Zdroj: Evropská komise

Už půl roku se celý svět potýká s pandemií koronaviru, která stále nepolevuje. S nakázou bojuje i Evropská unie (EU) a Evropská komise (EK). Její šéfka Ursula von der Leyenová ve středu dopoledne přednesla svůj první projev o stavu EU, v němž mluvila právě o koronaviru. Ale samozřejmě nejen o něm. Její vystoupení nakonec začalo s menším zpožděním a protáhlo se.

Von der Leyenová svůj projev pronesla přímo v europarlamentu, ne vzdáleně. Osobně ho ovšem poslouchala jen část evropských zákonodárců - především těch, kteří mají v plánu na něj reagovat. K řečnickému pultíku přišla šéfka EK v roušce, na projev si ji ale sundala.

Obšírně se věnovala pandemii koronaviru, mluvila ale také o ochraně životního prostředí, digitalizaci Evropy nebo obchodu. Zmínila dokonce i otravu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného s tím, že "ji nelze jen tak přejít."

"V projevu představí výsledky práce Komise při zmírňování dopadů zdravotní a ekonomické krize v důsledku pandemie Covid-19. Předsedkyně Komise také představí svou vizi v oblastech hospodářského oživení, boji proti změně klimatu a vývoji situace v zemích mimo EU," napsal na stránkách Evropský parlament ještě před vystoupením von der Leyenové.

Právě před europoslance přitom předsedové EK od roku 2010 s projevem o stavu EU předstupují. A nejde jen o jednosměrný tok informací - poslanci totiž zároveň mají možnost zhodnotit, jak se EK pod vedením nové předsedkyně daří zvládat výzvy, které celosvětová pandemie Covid-19 přinesla.

Související obsah

Vystoupení, které mělo trvat podle původního odhadu asi půl hodiny, se nakonec protáhlo téměř na trojnásobek této doby. Přítomní zákonodárci šéfku Evropské komise na konci projevu odměnili potleskem vestoje. 

"Debata o stavu EU je klíčovým momentem, kdy má Evropská komise prokázat svou odpovědnost vůči demokraticky zvoleným zástupcům EU. Rozprava se tradičně zaměřuje na důležité otázky, jako je například budoucí oživení ekonomiky, změna klimatu, nezaměstnanost mladých a migrační toky," přibližuje smysl projevu europarlament.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz