Evropská unie

Odhlasováno: EU má být soběstačná v zajištění léků a vybavení

Evropská unie se dlouhodobě potýká s nedostatkem některých léků. Koronavirová krize ukázala, že se tento problém neustále prohlubuje. Musíme to zastavit, zní z Evropského parlamentu. Unie ale v oblasti zdravotnictví nemá příliš velké kompetence. Co na problém říkají samotní poslanci a jaký mají názor na způsoby řešení farmaceutických problémů v EU, se podívejte ve videu.

Současná krize Covid-19 ukázala, že EU musí zajistit, aby léky, včetně vakcín, byly dostupné za všech okolností. Miliony Evropanů trpících různými nemocemi pociťují dopady tohoto narůstajícího problému.


Evropa je ve stále větší míře závislá zejména na Indii a Číně, pokud jde o výrobu účinných složek léčivých přípravků, chemických surovin a léků. Strategie má tedy v úmyslu snížit závislost EU na dovozu ze třetích zemí. Situaci podle aliance zhoršilo snížení produkce v Evropě, logistické problémy, zákaz vývozu a hromadění zásob v důsledku zdravotní krize.

Související obsah


"Farmaceutická strategie pro Evropu je základním kamenem naší politiky v oblasti zdraví na příštích pět let a toto je šance pro všechny zúčastněné strany, aby nám pomohly ji utvářet. Musíme zajistit, aby všichni pacienti měli přístup k optimální péči a dostupným lékům. Společně to změníme,“ uvedla komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakides.


V reakci na tuto situaci přijalo plénum 17. září usnesení, které požaduje, aby se Evropa stala více soběstačná v zajištění léků a zdravotnického vybavení. Poslanci proto chtějí, aby byla obnovena místní výroba léčivých přípravků, a aby EU zajistila lepší koordinaci vnitrostátních strategií v oblasti zdraví.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz