Zahraničí

V Německu řádí africký mor, farmáři mají strach

V Německu řádí africký mor, farmáři mají strach
Zdroj: Thinkstockphotos

V Německém Braniborsku byli nalezeni další uhynulí divočáci, u kterých se prokázal africký mor prasat. Celkem už se nakazilo 20 zvířat. Farmáři se nyní bojí zavlečení do domácích chovů.

Uhynulá prasata byla nalezena u obce Neuzelle v okrese Oder-Spree, ve kterém byl v srpnu objeven první uhynulý divočák, u kterého následné testy prokázaly africký mor. Podle německého ministerstva zemědělství lze očekávat další nakažená prasata.

Do domácích chovů nákaza zatím nepronikla, každopádně mezi farmáři panuje strach ze zavlečení choroby do jejich chovů. Podle úřadů je v oblasti chováno na přibližně 50 farmách okolo 15 000 prasat.

Související obsah

Africký mor prasat se dlouhodobě vyskytuje také v Polsku a na Slovensku. Česká republika od roku 2019 výskyt moru na svém území neeviduje. Může za to především Státní veterinární správa, která se častými kontrolami snaží zabránit zavlečení choroby do Česka.

"V celé ČR tak nadále platí zákaz přikrmování a omezení vnadění prasat divokých, je nařízen jejich celoroční intenzivní lov, platí zákaz dovozu trofejí z prasat divokých ze zemí s výskytem AMP,“ uvedl ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Související obsah

Africký mor prasat je přenosný pouze na prasata a pro člověka nebezpečný není. Mor může mít každopádně velký vliv na ekonomiku v chovech prasat.

Myslivci řeší problém. Divoká prasata si začala pro potravu chodit do měst. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz