Domácí

Desítky tun ryb v Bečvě zabil kyanid! Inspekce pátrá, kdo ho tam vypustil

Za úhyn ryb v řece Bečvě mohou podle inspekce životního prostředí kyanidy. Do čtvrtka jde o 32 tun uhynulých ryb, stav zatím není konečný. Podle rybářů už je řeka na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje mrtvá. Jde o jednu z nejhorších ekologických havárií.

Kyanidy jsou vysoce toxické a jejich jedovatost spočívá v zablokování buněčného dýchání. Na řece nejsou vidět ani cítit. “Rozbory dvou testovaných vzorků potvrdily původní domněnku inspektorů, že látka, která se dostala do Bečvy a způsobila otravu ryb jsou kyanidy. Nyní je inspektorech z Brna, aby se pokusili na základě odebraných vzorků identifikovat původce havárie,“ řekla mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová.

Řeka je znečištěná v úseku dlouhém 38 kilometrů. Od Choryně na Vsetínsku až po Přerov. Tam se zatím kontaminace vody zastavila. “V přerovské Bečvě zatím není viditelný nějaký masový úhyn, ale to zatím nic neznamená. Tady je hlubší voda, takže nevíme, kolik toho vyplave,“ řekl předseda Územního svazu rybářů Pavel Kocián.

Související obsah

O situaci se zajímá také Rakousko. To se bojí, zda současná havárie na Bečvě nemůže způsobit přeshraniční přenos kontaminace kyanidy, pokud by se látka nezastavila v Přerově. Prudkým jedem byly otráveny druhy jako je ostroretka, parma, cejn a chráněná ouklejka pruhovaná.

Související obsah

Případem se zabývá také policie, padlo i trestní oznámení na neznámého pachatele. Škody jdou do milionů korun. Stále platí varování před odběrem vody z Bečvy, rybolovem či vstupem psů do řeky.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz