Zahraničí

Medaili za odvahu získala krysa. Vyhledáním min zachránila životy

Krysa jménem Magawa obdržela v Kambodži zlatou medaili za odvahu - a to za hledání nášlapných min. Našla jich téměř čtyřicet a stala se tak prvním hlodavcem, kterého britská veterinární charita vyznamenala.

Nejvyšší civilní vyznamenání - Za zvířecí odvahu a oddanost službě. To si nyní pomyslně může do svého životopisu napsat Magawa, samice krysy obrovské. Ocenění dostala za hledání min a nevybouchlé munice v Kambodži.


Jde o první případ v historii, co do svých tlapek přijalo vyznamenání od britské charitativní organizace, která medaili uděluje, jiné zvíře než pes.


"Je to vůbec poprvé, co za sedmasedmdesátiletou historii naší organizace udělíme medaili kryse,“ řekl ředitel organizace PDSA John Smith.

Související obsah


A o tom, že si Magawa medaili zaslouží, není pochyb. Tohle zvířátko dokáže prohledat prostor o velikosti tenisového kurtu za dvacet minut. Člověku s detektorem trvá prohledání stejné plochy půl dne.


"Ačkoliv je hlodavec perfektně vycvičený, potřebuje pomocníky, kteří ho rizikovými oblastmi navigují pro přesnější hledání,“ tvrdí hledači.


Sedmiletá Magawa má těsně před důchodem. Měří od ocásku po čumák sedmdesát centimetrů a váží něco málo přes jeden kilogram. Pracuje jen půl hodiny denně, přesto dokázala během svého nasazení vyčmuchat devětatřicet min a dvacet osm kusů munice.


V Kambodži, kde slouží, kvůli nášlapným minám od sedmdesátých let zemřelo šedesát čtyři tisíc lidí. Magawa tak svou odvahou a nosem vycvičeným na chemické sloučeniny ve výbušninách zachránila nejspíš řadu lidských životů.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz