Zahraničí

Ukrajina držela smutek za 26 obětí havárie letadla. Přežil jeden člověk

V sobotu držela Ukrajina státní smutek za oběti páteční havárie vojenského letounu An-26 u Charkova. Nehoda si vyžádala celkem 26 obětí z řad kadetů a armádních pilotů.

U Charkova na Ukrajině se v pátek večer zřítil vojenský letoun An-26. Podle informací havaroval při pokusu o přistání. Při nehodě zemřelo 25 lidí, další dva lidé byli zranění. Jeden z nich však nakonec zemřel.

Jediným přeživším je student třetího ročníku charkovské univerzity. Podle ředitele nemocnice, ve které se léčí, je kadet ve stabilním stavu a přístí týden by ho lékaři mohli propustit.

"Letadlo An-26 přepravovalo studenty charkovské letecké Univerzity ukrajinských vzdušných sil,“ uvedlo podle deníku Kyiv Post armádní velitelství krátce po havárii. Podle dostupných informací měl vojenský letoun začít hořet.

Související obsah

Policie informovala, že na místě našli živé, dva přeživší však byli těžce zranění. Záchranáři je proto převezli do nemocnice. Letoun havaroval během přistání okolo deváté hodiny večer nedaleko města Čugujev v Charkovské oblasti.

Na palubě letadla bylo 27 lidí, z toho bylo 21 vojenských kadetů a šest členů posádky. Podle ukrajinských úřadů se jednalo o cvičný let.

"Podle předběžných informací pilot nahlásil poruchu (jednoho ze dvou motorů)," řekl Oleksij Kucher, guvernér Charkovské oblasti. Podle Kuchera dva přeživší vyskočili z letadla, když bylo ještě ve vzduchu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky oznámil, že v sobotu navštíví místo katastrofy. “Hrozná tragédie,” napsal Zelensky na svůj facebook s tím, že na případu okamžitě začala pracovat vládní komise, aby zjistila příčinu neštěstí.

Související obsah

Město Čugujev má podle listu Kyiv Post přistávací dráhu, která se používá pro cvičné lety, zejména pro armádu a studenty charkovské univerzity. V roce 2019 mělo u Čugujeva havarovat také jiné letadlo během cvičného letu. Pilot se však katapultoval a přežil.

Antonov An-26 je dvoumotorový vojenský dopravní letoun, který koncem 60. let navrhla a vyrobila konstrukční kancelář Antonov. Do výzbroje sovětských vzdušných sil vstoupil v roce 1973 a bylo vyrobeno přes 1400 letadel tohoto typu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz