Krimi

Otrávená Bečva: Kriminalisté už vědí, odkud do řeky přitekl kyanid

Otrávená Bečva: Kriminalisté už vědí, odkud do řeky přitekl kyanid
Zdroj: TV Nova

Kriminalistům se v sobotu podařilo zjistit, odkud do Bečvy přitekl kyanid. Jed v řece zabil desítky tun ryb. Na kanál, kterým se tam dostal, je podle policie připojeno hned několik společností.

Už přes 32 tun mrtvých ryb vytáhli z řeky Bečvy, stále to ale není definitivní číslo. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zjistila, že voda byla kontaminovaná kyanidem. Kanál, odkud do ní přitekl, v sobotu odhalili kriminalisté.

"Vsetínští kriminalisté šetří masivní úhyn ryb v řece Bečvě. Podařilo se jim už zjistit vyústění kanálu, ze kterého kyanid do řeky vtekl. Na tento kanál je napojeno mnoho společností," informovala policie na twitteru s tím, že kriminálka teď zjišťuje, ze které z nich do vody kyanid unikl.

"Případ šetříme jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Případnému pachateli hrozí až šestiměsíční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti," dodali.

Související obsah

Řeka je otrávená od Choryně na Vsetínsku až po Přerov, úsek je dlouhý 38 kilometrů. Podle rybářů se z Bečvy na dlouho stane mrtvá řeka. Ryby se prý jen tak nevrátí.

Podezření už před několika dny padlo na chemičku DEZA ve Valašském Meziříčí, která patří do holdingu Agrofert. Ten jakoukoliv odpovědnost odmítá. "Žádný únik neregistrujeme, naměřené hodnoty byly podlimitní. U naší výpustě byly živé ryby. Pokud bychom byli viníkem, postavíme se k věci čelem a nic neskrýváme," stojí na twitteru Agrofertu. Jako možného viníka úniku kyanidu jeho chemičku vyloučila i ČIŽP.

Související obsah

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v pátek dopoledne uvedl, že nález zdroje jedu je otázkou "několika hodin". Otrávení řeky označil za ekologickou katastrofu.

Podívejte se na reportáž TV Nova o kyanidech v Bečvě:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz