Domácí

Kyanid v Bečvě poškodil i místní rybáře. Mají nárok na pomoc od státu

Ekologická havárie na řece Bečvě má dopad i na místní rybáře. Kvůli masivnímu úhynu ryb jim vznikly nemalé škody, které jim stát chce částečně kompenzovat. Mimo to ministr zemědělství nabízí i jinou formu pomoci.

"Řeky a potoky jsou pro naši krajinu důležité. Život v nich je klíčový. Jsem proto připraven Českému rybářskému svazu – Územnímu svazu pro severní Moravu a Slezsko pomoci při opětovném zarybnění postižených revírů," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Resort je podle něj připravený změnit zarybňovací plány tak, aby bylo možné vypustit i jiné druhy ryb, než je povoleno v současnosti. Postižení rybáři dále mohou využít například vodní nádrže státního podniku Povodí Moravy. Další formou pomoci je i odpuštění nájmů u aktuálně využívaných malých vodních nádrží.

Ministerstvo zemědělství oznámilo, že se pokusí zajistit také finance pro rok 2021 na částečnou úhradu vzniklých škod v důsledku silného znečištění řeky Bečvy kyanidem.

Související obsah

"Chtěl bych poděkovat kolegům z Povodí Moravy za rychlé kroky pro zvládnutí současné krize na řece Bečvě. Díky jejich mimořádným manipulacím na jezech a vodních nádržích podniku, které zvýšily průtoky v přítocích řeky Moravy, se zabránilo pokračování otravy ryb, flóry a fauny v řece Moravě," prohlásil Toman.

Ke zvýšení průtoků pomohly i vydatné srážky, které přes Moravu přešly koncem minulého týdne. Povodí Moravy déšť využíje k doplnění zásob v nádržích, které pomohly k likvidaci havárie na Bečvě.

Mezitím dál pokračuje vyšetřování. Vsetínští kriminalisté o víkendu zjistili, odkud kyanid do Bečvy unikl. Na kanál, ze kterého byla jedovatá látka vpuštěna do řeky, je napojeno mnoho společností. Policisté tak nyní zjišťují, která z nich má havárii na svědomí.

Více informací k ekologické pohromě na Vsetínsku se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz