Domácí

Kyanid v Bečvě poškodil i místní rybáře. Mají nárok na pomoc od státu

Ekologická havárie na řece Bečvě má dopad i na místní rybáře. Kvůli masivnímu úhynu ryb jim vznikly nemalé škody, které jim stát chce částečně kompenzovat. Mimo to ministr zemědělství nabízí i jinou formu pomoci.

"Řeky a potoky jsou pro naši krajinu důležité. Život v nich je klíčový. Jsem proto připraven Českému rybářskému svazu – Územnímu svazu pro severní Moravu a Slezsko pomoci při opětovném zarybnění postižených revírů," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Resort je podle něj připravený změnit zarybňovací plány tak, aby bylo možné vypustit i jiné druhy ryb, než je povoleno v současnosti. Postižení rybáři dále mohou využít například vodní nádrže státního podniku Povodí Moravy. Další formou pomoci je i odpuštění nájmů u aktuálně využívaných malých vodních nádrží.

Ministerstvo zemědělství oznámilo, že se pokusí zajistit také finance pro rok 2021 na částečnou úhradu vzniklých škod v důsledku silného znečištění řeky Bečvy kyanidem.

Související obsah

"Chtěl bych poděkovat kolegům z Povodí Moravy za rychlé kroky pro zvládnutí současné krize na řece Bečvě. Díky jejich mimořádným manipulacím na jezech a vodních nádržích podniku, které zvýšily průtoky v přítocích řeky Moravy, se zabránilo pokračování otravy ryb, flóry a fauny v řece Moravě," prohlásil Toman.

Ke zvýšení průtoků pomohly i vydatné srážky, které přes Moravu přešly koncem minulého týdne. Povodí Moravy déšť využíje k doplnění zásob v nádržích, které pomohly k likvidaci havárie na Bečvě.

Mezitím dál pokračuje vyšetřování. Vsetínští kriminalisté o víkendu zjistili, odkud kyanid do Bečvy unikl. Na kanál, ze kterého byla jedovatá látka vpuštěna do řeky, je napojeno mnoho společností. Policisté tak nyní zjišťují, která z nich má havárii na svědomí.

Více informací k ekologické pohromě na Vsetínsku se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz