Domácí

Město chce v Chanově postavit obytné kontejnery, místním se to nelíbí

Vyhlášené mostecké sídliště Chanov se zřejmě dočká výrazné změny. Město chce na místě vybydlených paneláků postavit obytné kontejnery. Pro ty už má vyčleněný pozemek a stavět by se mělo začít během několika měsíců. Inspiraci našlo ve Zlínském kraji.

Kontejnery stojí ve Vsetíně už patnáct let. Vedení Mostu se na ně jelo podívat a nadchlo se tak, že je chce místo vybydlených paneláků v Chanově. Tam žije asi stovka lidí, všichni by se měli stěhovat do nového. Přitom radost z toho nemají. Obávají se snížené funkčnosti, vysokých nákladů na provoz a zdravotních rizik.

"Kontejnery, to je na dočasné bydlení, nikoliv na stálé, ty přímotopy, co tam jsou, na to by lidi neměli, zdravotní problémy by se vyskytly, není tam ani izolace, to je další důvod, aby to lidi museli časem opustit," popsal romský aktivista Jan Chromý.

Sídliště Chanov od roku 1971 zažilo několik proměn, ty největší ho však ještě čekají. Primátor Mostu chce nejen stavět takzvané čunkodomky, ale místo také zatravnit. Dál paneláky bourat už nechce. Demolice takového panelového domu trvá zhruba tři dny, odvoz suti a betonu další týden.

"Výhody modulového bydlení jsou především v tom, že ty moduly jsou méně náchylné k nějakému poškození, deformaci, tak jak k tomu došlo v panelových domech, věříme, že toto je ta správná cesta," popsal mostecký primátor Jan Paparega.

Zároveň popírá, že by domky byly energeticky náročné. Kolik kdo protopí, tolik také zaplatí. "Vytápění by tam mělo být prostřednictvím elektrické energie, náklady budou dohledatelné a přímo přeúčtovány konkrétnímu uživateli," doplnil primátor.

Související obsah

Modulových bytů je pro chanovskou čtvrť připraveno 36. "My si myslíme,že efektivnější, levnější a užitečnější je oprava vybydlených paneláků než výstavba kontejnerového bydlení. Na opravách paneláků by se mohli participovat i místní obyvatelé, aby si jich více vážili," reagoval Karel Karika z České pirátské strany.

Město nehodlá od záměru vybudování modulových domů odstoupit, zdá se tedy, že v Chanově je o budoucnosti rozhodnuto.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny "svého" politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny "svého", tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz