Domácí

Rok od úmrtí Karla Gotta. U hrobu se sešli fanoušci všech generací

Právě dnes je to přesně rok od chvíle, kdy skonal legendární zpěvák Karel Gott. Umělec milovaný několika generacemi. Člověk, jehož hity s námi budou navždy. Na "Mistra" přicházejí už od středy zavzpomínat fanoušci na hřbitov na pražských Malvazinkách. Na uznávaného umělce vzpomínají všechny generace.

U Mistrova hrobu na pražských Malvazinkách se schází skupinky fanoušků. Na oblíbeného umělce vzpomíná i řada mladých lidí. K hrobu si nosí alba s fotografiemi z koncertů Karla Gotta - řada jeho obdivovatelů měla možnost Mistra poznat osobně.

Už za dva týdny vstoupí do kin dokument o zpěvákovi nazvaný jednoduše Karel. Jeho režisérka Olga Malířová Špátová natáčela po boku zpěváka po dobu jednoho roku.

Na prosinec plánované koncerty Pocta Karlu Gottovi se naopak letos konat nebudou. Vdova po Gottovi Ivana před dvěma týdny oznámila, že kvůli pandemii Covid-19 se koncerty uskuteční až příští rok v červnu. 

 

Karel Gott zemřel 1. října 2019 krátce před půlnocí doma v kruhu své rodiny. "S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera, krátce před půlnocí, po těžké a dlouhé nemoci, opustil můj milovaný manžel Karel Gott. Odešel doma, v tichém spánku, v kruhu své rodiny," oznámila před rokem Gottova manželka Ivana.

Zpěvák krátce předtím přiznal, že trpí akutní leukémií a ambulantně se léčí ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Se zdravotními problémy bojoval i v roce 2016.

Se zpěvákem se fanoušci loučili i v den, kdy by oslavil 81. narozeniny. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Karel Gott za svou dlouhou kariéru získal celou řadu ocenění. Stal se legendou ankety Zlatý slavík, kterou vyhrál celkem dvaačtyřicetkrát, od roku 1963 mu vítězství uteklo jen osmkrát. Kromě toho se stal šestkrát absolutním vítězem divácké ankety Týtý a jako vůbec první stanul v Síni slávy Akademie české populární hudby. Sbírka jeho ocenění je ale daleko širší a vydala by na samostatnou knihu.

Související obsah

Gott jako jeden z mála českých umělců prorazil i v zahraničí. Zvláště v Německu se těší velké popularitě, a proto celou řadu písní nazpíval v němčině. Hitem číslo jedna je už dlouhá desetiletí Die Biene Maja (Včelka Mája). Znají ho ale i za velkou louží, v šedesátých letech totiž sedm měsíců vystupoval v Las Vegas.

Nejprodávanějším zahraničním albem Karla Gotta se stala LP deska Karel Gott nazpívaná v ruštině, které se od roku 1977 prodalo 4,5 milionu kusů.

Podívejte se na poslední rozhovor Karla Gotta pro TV Nova:

Karel Gott zplodil celkem čtyři dcery. Nejstarší Dominiku Gottovou má s bývalou tanečnicí Antonií Zacpalovou. Druhou dceru Lucii má zpěvák s Ivetou Kolářovou. Jediná žena, která dokázala přivést Gotta k oltáři, byla Ivana Gottová. Ta aktuálně vychovává jejich dvě dcery, Charlotte a Nellu Sofii.


S Karlem Gottem se minulý rok loučili fanoušci na pražském Žofíně. Během jediného dne jich přišlo skoro 50 tisíc. Ve frontě trávili průměrně dvě hodiny. Dostalo se ale na každého. Velký sál zavřeli organizátoři až těsně před půlnocí.

Fanoušci od rána pokládají svíčky a kytice na Gottův hrob:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz