Zahraničí

Nevinný dárek pro prince George spustil roztržku mezi Maltou a Británií

Dnes možná nejslavnější přírodovědec světa David Attenborough málem způsobil diplomatický konflikt. Čtyřiadevadesátiletý Brit totiž věnoval nejstaršímu synovi prince Williama – Georgovi – zkamenělý zub prehistorického žraloka, který našel na Maltě. A to se tamnímu ministerstvu kultury vůbec nelíbilo.

Měl to být nevinný dárek, který ale otřásl mezinárodní politikou. Nejstarší syn prince Williama si zkamenělý zub téměř ani nestihl užít a Malta už ho chtěla zpátky.

"Některé artefakty důležité pro maltské národní dědictví skončily v zahraničí a měly by se vrátit zpět," prohlásil zdejší ministr kultury José Herrera. Když ale maltské prohlášení začalo plnit titulky novin, tamní úřady otočily a prohlásily, že už nebudou o vrácení zubu usilovat.



David Attenborough zub našel v 60. letech během dovolené na Maltě, která bývala britskou kolonií. Zřejmě netušil, že obdarováním možného britského monarchy způsobí takový poprask.

Související obsah

Překvapený byl asi Attenborough i po tom, co si nedávno založil profil na sociální síti Instagram. Okamžitě totiž strhl rekord. "Zdravím. Jmenuji se David Attenborough. V posledních 60 letech jsem se objevoval v rádiu a v televizi. Ale tohle je můj první příspěvek na Instagramu," napsal.

Režisér, dokumentarista, a hlavně milovník přírody získal první milion sledujících během 44 minut. Překonal tak rekord herečky Jennifer Anistonové, která první milion sledujících získala za zhruba 5 hodin.

Související obsah

Attenborough je jen o tři týdny mladší než britská panovnice Alžběta II. a s královskou rodinou ho pojí blízký vztah. Celý svůj život zasvětil přírodě, která je podle něj v ohrožení. "Všichni víme, že Země je v problémech. Kontinenty hoří. Ledovce tají. Korálové útesy umírají," varoval.

Teď na sociální síti, kde ho už sleduje téměř 5 milionů lidí, vyzývá k ochraně planety. "Naše planeta směřuje ke katastrofě. Musíme se naučit, jak s přírodou spolupracovat, ne proti ní bojovat," napsal přírodovědec.

K uvedení je připravený jeho nový dokument Život na naší planetě. Slavnostní premiéra už proběhla na zahradě Kensingtonského paláce s celou rodinou prince Williama. A právě během ní dal Attenborough princi Georgovi zmíněný žraločí zub.

Filip Šusta, kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz