Zajímavosti

Invazivních druhů zvířat přibude, tvrdí vědci. Tato se brzy rozšíří po Evropě!

Invazivních druhů zvířat přibude, tvrdí vědci. Tato se brzy rozšíří po Evropě!
Zdroj: Profimedia

Do roku 2050 by se měl podle vědců ve světě zvýšit počet nepůvodních druhů o třetinu. V Evropě by měl být nárůst ještě daleko vyšší. Vyplývá to ze studie, na které se podílel mezinárodní tým včetně českých odborníků. Na evropském kontinentu se očekává především rozšíření nových druhů korýšů, hmyzu či pavoukovců.

Pokud jste se těšili, že se Evropou za pár desítek let budou prohánět sloni, žirafy nebo pandy, tak pro vás studie mezinárodního vědeckého týmu bude zklamáním. Ačkoliv je Evropa kontinentem, který podle vědců nepůvodní druhy zaplaví nejvíce, savců mezi nimi bude jen minimum.

Do poloviny století se na území Evropy "usadí" zhruba 2500 nepůvodních druhů, což oproti roku 2005 bude znamenat nárůst o 64 %, tzn. o téměř dvě třetiny. Oproti období 1960 až 2050 by mělo zrychlit zejména šíření cizích druhů ptáků a pavoukovců, mezi které kromě pavouků patří například štíři, klíšťata či roztoči.

Na výzkumu se podíleli i čeští odborníci z Botanického ústavu Akademie věd. A i nové, nepůvodní rostliny, by se měly na evropském kontinentu usadit v hojném počtu. Ze zvířat se zde dále dočkáme i nových druhů hmyzu, ryb či korýšů.

Související obsah

Hmyz a jiní členovci se očekávají ale především v Asii v oblastech s mírným klimatem. Počet invazivních druhů by tam měl vzrůst o až o 120 %.

Velký vliv na rozšíření nepůvodních druhů má mezinárodní obchod a cestování. Na palubě lodí, letadel a dalších dopravních prostředků mohou po světě migrovat zvířata i rostliny a usazovat se na nových místech. Takhle se do Evropy dostal například mýval, kterého sem zavlekli lidé z jeho původní domoviny v Severní Americe.

Příliv nových druhů se nejméně dotkne Austrálie, tropické Asie a také Afriky. V Jižní Americe přibudou především cizokrajské rostliny. Na ostrovech v Tichém oceánu by se měly rozšířit nové druhy měkkýšů, korýšů a hmyzu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz