Domácí

Houbař z Liberce našel vzácnou houbu! Podle kuchařů je to lahůdka

Raritní houbařský úlovek si v pondělí z lesa odnesl pan Trojan z Liberce. Pod kmenem modřínu objevil obřího kotrče kadeřavého. Houbu mykologové považují za jednu z nejchutnějších vůbec a po lanýžích jde o druhou nejceněnější chorošovitou houbu vůbec. Pro její vzhled, který připomíná lidský mozek, či květák, ji mnoho houbařů v lesích často přehlíží.

Kotrč pana Trojana z Liberce svojí velkostí tak trochu připomíná fotbalový míč. Malému dítěti se stačilo podívat ke kořenům modřínu, kde kotrči rostou spíš vzácně. Obvykle totiž rostou spíš u borovic.


"Já jsem ho našel! Ale vůbec nevím, co to je za houbu,“ poznamenal malý nálezce.


Jde o kotrče kadeřavého, který svými rozměry své nálezce hodně zaskočil. Jedno ohnutí a rodina bude mít jídlo na dost dlouhou dobu.

Související obsah


"Je nádherný. To je úplně kousek jako brousek! Na to, že houby teď vůbec nerostou, tak to je skvělé. Dvě, tři kila bude mít určitě,“ liboval si houbař Daniel Trojan.


Šéfkuchaři kotrče řadí mezi chuťově nejcennější houby. A to pro jejich lískooříškovou chuť s nádechem anýzu a univerzální použití v kuchyni. Nedá se zaměnit s žádnou z jedovatých hub, a navíc má i léčivé účinky.


Kotrče dorůstají běžně velikosti mezi 10 až 20 centimetry. Vzácně mohou mít až 40 centimetrů a vážit několik kilogramů.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Píše se na Deník.cz