Rozdíly

Ženy mívají nižší příjmy než muži! Na vyrovnání si v Česku ještě počkáme

Ženy mívají nižší příjmy než muži! Na vyrovnání si v Česku ještě počkáme
Zdroj: Getty Images

Pokud se nezavedou příslušná opatření, rozdíly v příjmech mužů a žen potrvají v Evropské unii až do příštího století, tedy nejméně dalších 80 let. Vyplývá to z informací Evropské odborové konfederace (ETUC).

Podle studie, která se opírá o data statistického úřadu Eurostat, se rozdíly v odměňování mužů a žen za posledních osm let v Evropské unii zmenšily o jedno procento. "Pokud bude pokračovat současná situace, tak ženy budou muset čekat dalších 84 let, než dosáhnou stejných příjmů jako muži,“ uvádí odborníci.


V České republice by si podle průzkumu mohly ženy za současných okolností počkat na stejnou mzdu až do roku 2021. Z dat vyplývá, že ženy v Česku vydělávají o 20,1 % méně než muži. O něco lépe je na tom Slovensko, kde by se ženy stejné výplaty mohly dočkat ještě v tomto století, tedy v roce 2097.

Související obsah


Naproti tomu Maďarsko by mohlo dosáhnout příjmové rovnosti už v roce 2031. Například ve Francii se rozdíly zmenšují tak pomalu, že by vyrovnání příjmů mužů a žen trvalo více než tisíc let.


Nejlépe je na tom podle zveřejněné statistiky Rumunsko, Lucembursko a Bulharsko, kde by mohlo dojít k příjmové rovnosti do pár let, v Rumunsku dokonce do roku 2022. V dalších devíti unijních státech, kam spadá také Itálie nebo Dánsko, by se rozdíly mohly vyrovnat ve druhé polovině tohoto století.


U devíti států však nelze určit, kdy ženy a muži dosáhnou vyrovnaného příjmu, jelikož rozdíly se stále prohlubují. Jedná se o Bulharsko, Irsko, Chorvatsko, Litvu, Lotyšsko, Maltu, Polsko, Portugalsko a Slovinsko.

Podívejte se na přehled podle jednotlivých zemích EU:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz