Pokud se nezavedou příslušná opatření, rozdíly v příjmech mužů a žen potrvají v Evropské unii až do příštího století, tedy nejméně dalších 80 let. Vyplývá to z informací Evropské odborové konfederace (ETUC).
Podle studie, která se opírá o data statistického úřadu Eurostat, se rozdíly v odměňování mužů a žen za posledních osm let v Evropské unii zmenšily o jedno procento. "Pokud bude pokračovat současná situace, tak ženy budou muset čekat dalších 84 let, než dosáhnou stejných příjmů jako muži,“ uvádí odborníci.
V České republice by si podle průzkumu mohly ženy za současných okolností počkat na stejnou mzdu až do roku 2021. Z dat vyplývá, že ženy v Česku vydělávají o 20,1 % méně než muži. O něco lépe je na tom Slovensko, kde by se ženy stejné výplaty mohly dočkat ještě v tomto století, tedy v roce 2097.
Související obsah
Naproti tomu Maďarsko by mohlo dosáhnout příjmové rovnosti už v roce 2031. Například ve Francii se rozdíly zmenšují tak pomalu, že by vyrovnání příjmů mužů a žen trvalo více než tisíc let.
Nejlépe je na tom podle zveřejněné statistiky Rumunsko, Lucembursko a Bulharsko, kde by mohlo dojít k příjmové rovnosti do pár let, v Rumunsku dokonce do roku 2022. V dalších devíti unijních státech, kam spadá také Itálie nebo Dánsko, by se rozdíly mohly vyrovnat ve druhé polovině tohoto století.
U devíti států však nelze určit, kdy ženy a muži dosáhnou vyrovnaného příjmu, jelikož rozdíly se stále prohlubují. Jedná se o Bulharsko, Irsko, Chorvatsko, Litvu, Lotyšsko, Maltu, Polsko, Portugalsko a Slovinsko.
Podívejte se na přehled podle jednotlivých zemích EU:
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz
Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.