Domácí

Jste často nemocní a nemůžete se vyléčit? Odborníci poradili, co dělat

Jste často nemocní a nemůžete se vyléčit? Odborníci poradili, co dělat
Zdroj: Getty Images

S podzimem přichází také sezóna chřipky, rýmy a nachlazení. Různá onemocnění tak v těchto měsících častěji postihují všechny věkové skupiny. Co však dělat v případě, že se různých viróz nemůžete zbavit, nebo se vám stále vrací? Odborníci v tom mají jasno.

Podle expertů je především na podzim důležité posilování imunity a udržování těla v kondici. Lidé by proto měli více dbát nejen na správnou životosprávu, ale také na dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu.


To však neznamená, že různé viry nemohou člověka i přesto napadnout. Záleží pak na jeho zdravotním stavu, jak se dotyčný s nemocí vyrovná. Někteří lidé proto i s obyčejnou rýmou mohou bojovat dlouhodobě.

Související obsah


"Každá viróza může být kombinací více virů, na ty se poté mohou nabalovat také další bakterie a průběh zhoršit. Když budu mít oslabenou imunitu, jednotlivé viry a bakterie se budou snažit více uchytit,“ tvrdí lékař a senátor Jan Žaloudík (ČSSD).


Prvním krokem při léčení je podle odborníků nemoc neroznášet, odpočívat a snažit se z toho takříkajíc vyležet. S každou virózou by se měl člověk běžně podle Žaloudíka vyrovnat. Ne všechny však mohou mít lehký průběh, a ještě dlouho poté se mohou projevit pozdní následky.


Experti se shodují, že v takových případech je nutné navštívit lékaře. "Pokud mají lidé dlouhodobější problémy, je potřeba komunikovat s praktickým lékařem,“ radí lékař a ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský.


"Když nefungují základní rady a nemoc se nedaří vyležet, je nutné provést odborné vyšetření,“ dodává Žaloudík. Pokud ani praktický lékař nepomůže, je potřeba udělat rozsáhlejší vyšetření a případ předat na vyšší specializovanější pracoviště.

Související obsah


"Máme případy, kdy se člověk z nemoci nemohl dostat třeba dva měsíce. Každý má svou anamnézu a nějakou dobu může trvat zjistit, co je v daném případě přetrvávající důvod onemocnění,“ popisuje Žaloudík.


Odborníci však varují, aby lidé komunikaci se svým lékařem nepodceňovali a nesnažili se za každou cenu vyléčit sami. "Mnohdy se mohou zhoršovat základní onemocnění, o kterých dotyčný třeba ani nevěděl,“ uzavřel Březovský.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz