Zahraničí

Na Slovensku řádilo tornádo. Poničilo domy a strhlo elektrické vedení

V pondělí odpoledne zasáhlo slovenskou obec Gemerská Ves tornádo. Ve vesnici za sebou zanechalo zničené domy, vyvrácené stromy a stržené elektrické vedení.

"Před čtvrtou hodinou odpoledne se přes Gemerskou Ves přehnala supercela. Právě na jejím okraji je výskyt tornád nejpravděpodobnější,“ uvedl Slovenský hydrometeorologický ústav.

Supercela je druh mohutné bouře, která s sebou přináší silné hromy a blesky. Právě v souvislosti s výskytem supercel dochází ke vzniku nejničivějších tornád na americkém středozápadě.

Související obsah

Tornádo způsobené supercelou se vytvořilo na okraji obce a postupně poničilo několik střech domů, vyvrátilo stromy a strhlo také elektrické vedení.

"V části Šankovce je poškozených asi osm střech na rodinných domech. Strženo je také několik střech na garážích a přístřešcích. Elektrikáři odstraňují popadané stromy a snaží se opět zprovoznit elektřinu,“ popsal velitel zasahujících hasičů Jozef Mikuda.

Související obsah

Naposled se tornádo objevilo před dvěma lety na východě Slovenska v obci Lekárovce.

V České republice řádilo tornádo naposled v roce 2018. Zprvu zasáhlo Kněževes a Chrášťany u Rakovníka, kde poškodilo střechy domů a vyvracelo stromy. Poté tornádo způsobilo extrémní polomy v nedalekém lese a ohnulo dva stožáry vysokého napětí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nová německá vláda chce vytvořit Spojené státy evropské

Přeměna Evropské unie na federální Spojené státy evropské bude jednou z priorit nastupující německé vlády Olafa Scholze, upozornil list The Telegraph. O změnu smluv o Unii se má zasazovat budoucí ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Reformu EU má kabinet v koaliční smlouvě a podporují ji všechny tři zúčastněné strany, tedy SPD, FDP i Zelení.

Píše se na Deník.cz