Cena

Ceny potravin stále rostou! Připlatíme si za obiloviny a rostlinné oleje

Ceny potravin stále rostou! Připlatíme si za obiloviny a rostlinné oleje
Zdroj: Getty Images

Už čtvrtý měsíc se zvyšují světové ceny potravin. Více si připlatíme především za obiloviny a rostlinné oleje. Cenový index u potravin se v září zvýšil o 2,1 %, meziročně ceny vzrostly o pět procent. Ve čtvrtek o tom informovala Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Index sleduje měsíční výkyvy cen obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru. Jde tedy o nejčastější zboží z oblasti potravin, se kterým se obchoduje. Cenový index u obilovin se v září oproti předchozímu měsíci zvýšil o 5,1 %, meziročně tak vykazuje nárůst o 13,6 %.


"Za růstem je vyšší cena pšenice, ke které přispěla obrovská obchodní aktivita kvůli obavám z vyhlídek produkce na jižní polokouli a suchých podmínek, které ovlivňovaly výsevy po celé Evropě,“ stojí v tiskové zprávě FAO. Kromě toho se zvýšila také cena kukuřice, čiroku a ječmene. Zlevnila naopak rýže.

Související obsah


O šest procent se zvýšila také cena za rostlinné oleje. Ta je nyní nejvyšší za posledních osm měsíců kvůli obrovské poptávce po palmovém, slunečnicovém a sójovém oleji. Naopak ceny za mléko a mléčné produkty se v průběhu měsíce téměř nezměnily.


"Mírný nárůst zaznamenalo máslo, sýr a odstředěné sušené mléko,“ doplňují experti ve zprávě. Naopak zlevnilo plnotučné sušené mléko a cena poklesla také u masa. Zde se index snížil od srpna o 0,9 %. Klesla především cena vepřového, což bylo ovlivněno rozhodnutím Číny zakázat dovoz tohoto druhu masa z Německa. V zemi se totiž objevil africký mor prasat.


Klesla také průměrná cena cukru o 2,6 %. Odborníci nyní očekávají, že cukru bude v příštím roce přebytek.

Podívejte se na reportáž TV Nova o zdražování:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz