Domácí

Na pivo do vlaku místo do hospody. Vlakových bufetů se zákaz pití netýká

Pro restaurace a hospody nově platí zákaz prodeje alkoholu a omezená je i možnost prodávat uvnitř zákazníkům jídlo. Bufetů či minibarů ve vlacích se nařízení ale nedotklo. Na cestě vlakem Leo Expressu nebo RegioJetu si tak nadále lidé mohou dopřát občerstvení i pivo. Obojí si mohou zakoupit i ve vlaku Českých drah (ČD).

Na skutečnost, že zatímco se hospody zoufale na poslední chvíli snaží udat neprodané pivo, ve vlacích je možné dál využívat nabídky bufetu, upozornil redaktory TN.cz jeden ze čtenářů. Zákaz prodeje alkoholu pro pojízdné bufety totiž neplatí a cestující například z Prahy do Brna si může ve vlaku dopřát jak jídlo, tak i alkohol.

Například u lahvového či baleného piva se podle vyjádření jednoho z pracovníků ČD předpokládá, že si ho cestující vezme s sebou domů. Tomu, aby si nápoj otevřel už ve vlaku a dopřál si k němu například oběd, ale žádné pravidlo či zákaz nebrání. Cestující může během jízdy konzumovat jak zakoupené, tak vlastní donesené občerstvení.

 

To však neplatí u všech dopravců stejně. U Českých drah si cestující může zakoupit, cokoli, co bufet nabízí, ale s alkoholem musí počkat až domů. Naopak dopravci RegioJet a Leo Express cestujícím v pití alkoholu "na palubě" nebrání. Vlak totiž podle vyjádření jejich mluvčích není veřejný prostor a nejde tak o porušení nařízení. V budově nádraží se alkohol pít ale nesmí.

Lidé na sociálních sítích upozorňují, že podobný dvojí metr není fér. Dopravci naopak argumentují tím, že vlaky nejsou restaurace a zákaz prodeje alkoholu tam tudíž neplatí. Jde prý o součást dopravy, a ne běžného stravování.

Související obsah

"My máme jiný koncept občerstvení, nemáme žádné restaurační vozy nebo místa, kde by se cestující sdružovali za účelem konzumace. V tuto chvíli my ta opatření prostě hodnotíme tak, že toho typu služeb, který poskytujeme, se to netýká. Cílem opatření je, aby nedocházelo ke shlukování lidí. My máme cestujícího, který jede na určité trase, sedí na svém přesně daném místě a během toho konzumace zakázaná není. Opatření neukládá žádná omezení z hlediska dopravy. Na to, aby zkonzumoval vlastní nebo přenesené občerstvení, to neplatí," vyjádřil se pro TN.cz mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Související obsah

Situaci ve vlacích srovnává například s občerstvením poskytovaným v letadle. Za neférovou záležitost stravování ve vlacích nepovažuje ani mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. Argumentuje zejména tím, že služby bufetu budou omezené a cestujícím už nebudou poskytované kelímky ani točený či rozlévaný alkohol.

  

"Alkoholické nápoje zůstanou ve vlacích Českých drah nadále v prodeji, ale pouze v uzavřených obalech. To znamená, že je budeme vydávat na principu takeaway, čepované pivo prodávat nebudeme, stejně tak welcome drink ve vlaku Supercity v první třídě bude nabízen pouze v nealkoholické variantě," vyjádřila se pro TN.cz.

Související obsah

Dopravce Leo Express svým cestujícím alkohol dál nabízí a nebrání ani jeho pití v prostorách vlaku. V případě ČD za popíjení ve vlaku může cestující dostat i tisícikorunovou přirážku. U konkurenčního dopravce takové omezení neplatí. Vlaky Leo Expressu jsou totiž místenkové a podle mluvčího společnosti tak nejde o veřejný prostor, kde je pití alkoholu zakázané.

"Na palubách vlaků Leo Express je možné zakoupit alkohol a také ho konzumovat. Na nezbytně nutnou dobu si tak cestující mohou sundat roušky. Náš místenkový vlak je uzavřený a nikoli veřejný prostor, ve kterém by se cestující shlukovali a hromadně popíjeli alkohol. Právě proti tomu je opatření vlády namířeno, a to se v našich vlacích neděje, na což dohlíží i vlakový personál," vyjádřil se pro TN.cz mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík.

Vyjádření mluvčího dopravce Leo Express Emila Sedlaříka:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D10 zablokovala hromadná nehoda, jedna žena skončila v nemocnici

Dálnice D10 byla na 58. kilometru ve směru na Turnov uzavřena. Policisté na místě vyšetřovali řetězovou dopravní nehodu šesti aut, která začala srážkou se zvěří. "Při nehodě byla zraněna jedna žena. Dálnice bude minimálně na 2 hodiny uzavřena," informovala policie na twitteru ve 21 hodin. Po 23. hodině se podařilo havarovaná vozidla částečně odklidit a komunikace byla opět průjezdná.

Píše se na Deník.cz