Domácí

Kandidátovi na Vysočině chyběl ke zvolení jeden hlas, chce přepočítávání

Po více než týdnu od skončení voleb napadá sdružení PRO TOP Vysočinu jejich výsledek a žádá soud o přepočítání hlasů. K tomu, aby se jejich člen dostal do zastupitelstva, chyběl jeden jediný hlas.

Na Vysočině už je před podepsáním krajská koaliční smlouva mezi ODS, Piráty, KDU-ČSL, ČSSD a hnutím STAN. Rozdělují se posty v budoucí krajské radě, komisích a odborech. "Funkci hejtmana bude zastávat ODS," uvedl kandidát na hejtmana Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS).

Vše ale ještě může zkomplikovat podnět sdružení PRO TOP Vysočinu, které chce odevzdané hlasy přepočítat. Získalo jich 7 972. To je o jeden hlas méně, než bylo potřeba pro vstup do krajského zastupitelstva. "Nabízí se otázka, jestli v těch dvou tisících neplatných hlasech ten jeden hlas není," uvedl lídr PRO TOP Vysočinu Zdeněk Dvořák.

Související obsah

Sdružení může výsledky napadnout u soudu. "Uplatnit návrh vůči krajskému soudu, že dané hlasované proběhlo v rozporu zákonem případně nebyly započítány jeho hlasy," uvedl Petr Mlsna z ministerstva vnitra.

Podnět sdružení odešle ve čtvrtek. Soud pak bude mít na posouzení stížnosti 20 dnů. Pokud by nařídil přepočítávání hlasů a jeden chybějící se po něm našel, sdružení by získalo dva krajské zastupitele. O jednoho zastupitele by tak přišla opoziční KSČM a o druhého koaliční Starostové a nezávislí. Koalice by sice i tak měla většinu v budoucím zastupitelstvu. Lídři jejich stran by se, ale sešli a projednali, zda by nové uskupení oslovili ohledně případné spolupráce.

Ode dneška až do 23.října lze také napadnout výsledky víkendových senátních voleb a to u nejvyššího správního soudu.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz