Domácí

Život u téhle říčky je noční můra. Letos se někde vylila už pětkrát!

Řeka Novohradka v Pardubickém kraji je dlouhá padesát kilometrů a na jejích březích žijí lidé, kteří povodně ani nestíhají počítat. Zažijí jich i několik do roka. Letos jich za sebou někde mají už pět.

Ve tři hodin ráno stoupla Novohradka v Luži na třetí povodňový stupeň a panu Jiřímu Hubenému málem odnesla mobilheim. "Už mně zbývá jen kousek, aby se to dostalo dovnitř," popsal reportérům TV Nova.

Ještě v úterý byla hladina na 50 centimetrech. Ve středu dopoledne už vystoupala na 230. Na problémy se postupně připravovaly obce po proudu. Ve Vejvanovicích hasiči položili protipovodňové vaky.

Do každého se vejde devět kubíků vody. "Vytvoří se hráz a voda, která přitéká, tak do ní narazí," popsal velitel zásahu Ladislav Dufek.

Související obsah

O něco níže jsou Úhřetice, kde si hasiči k čerpadlu rovnou rozložili stan. Hrozí, že voda z kanalizace zaplaví obec, a tak nezbývá, než ji pouštět po proudu řeky dál.

Cestou je Úhřetická Lhota, kde byl v úterý v korytě Novohradky metr vody. Ve středu už tři a půl a k tomu vzniklo jezero tak velké, že skoro není vidět na jeho konec.

Související obsah

Povodňovou vlnu tradičně čekali v Hrochově Týnci. Mají za sebou probdělou noc. "Já jsem tak zmrzlá, my jsme teď přišli, přenášeli jsme ovce," popsala TV Nova tamní majitelka hospodářských zvířat.

Na pastvině za městem je laguna. Chovatelé stihli koně evakuovat brzy ráno. Kozy zatím na místě zůstaly. "Spíš jde o to, jestli zachráníme seno," přiznala majitelka koní.

Související obsah

Do Novohradky tečou tři říčky – Krounka, Žejbro a Ležák. Všechny pramení na severní straně Žďárských vrchů. "Sice ta srážková voda odteče třemi různými toky, ale sejde se potom všechna v Novohradce ve stejnou dobu," popsala Hana Bendová, mluvčí Povodí Labe.

Protipovodňový poldr už tu měl dávno být. Na něm se prý začne pracovat příští rok. Jako nevhodnější se ukázal profil Kutřín na Lounce, kde se bude budovat tzv. suchý poldr. Výstavba ale bude podle Povodí Labe trvat čtyři roky. Pro místní to je vzhledem k frekvenci povodní hodně dlouhá doba.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz