Zahraničí

Silný vítr či lijáky. Počasí netrápí jen Česko, ale i velkou část Evropy!

Extrémní počasí netrápí v posledních hodinách jen Česko. Velké problémy hlásí také Slováci, živly ale řádí také ve vzdálenějším Bulharsku nebo Řecku. Maďarsko zase hlásí první sníh.

Rozvodněné řeky, výstraha třetího stupně nejméně v deseti okresech a déšť, který ne a ne přestat. Slovensko bojuje s nezkrotným živlem. Ani tuny písku nezvládají vodu zastavit. "Osadilo se tu 30 tun písku z 1500 vaků. Udělaly se pytle, postavily se přehrady, ale všecko teď povolilo, protože odtok je větší, než jsme počítali," zoufá si starosta obce Kysak Ľubomír Krajňák.

Povodně si vyžádaly nejméně jednu oběť. 26tiletého muže strhnul v úterý večer rozvodněný potok v obci Jezersko na severu Slovenska. Záchranáři po něm pátrali až do dopoledne. Muži už nebylo pomoci.

I přes zhoršující se situaci někteří Slováci zůstávají v ohrožených domech Chtějí zachránit, co se dá. "Zatopeno bylo zhruba 50 obydlí. Ne všichni chtěli své domy opustit. Momentálně máme na sále městského kulturního střediska 18 lidí," popsal primátor města Medzev Matej Smorada.

Bouře trápí i jih Evropy. V Bulharsku silný vítr poničil střechy desítek budov, popadané stromy zničily několik aut. Na jihu země silný déšť zaplavil ulice některých měst.

Související obsah

A živel potrápil také Řecko. Stovky domácností se ocitly bez proudu. Během několika hodin museli hasiči vyjet k asi sto padesáti případům. Šlo především o popadané stromy. Desítky aut byly kompletně zničeny. Zasaženy byly i oblíbené řecké ostrovy jako Korfu a Kefalonie. Tamní obyvatelé tak silné deště nepamatují.

V Maďarsku zaznamenali první sníh sezóny. Nasněžilo v tamních nejvyšších polohách, tedy okolo 800 metrů nad mořem. Bílá pokrývka ale vydržela jen pár hodin.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz