Domácí

EU dá Česku na obnovu kultury miliardy. Vláda je chce utratit jinde

Evropa vyčlenila na pomoc Česku 225 miliard korun. Z toho by mělo jít podle Evropské unie nejméně 4,5 miliardy na obnovu kultury po epidemii. Umělci, producenti nebo památky se však tolika peněz zřejmě nedočkají. Podle vlády mají přednost jiné resorty.

Kultura patří mezi krizí nejzasaženější sektory. Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který jednal se svými evropskými protějšky, je finanční injekce do kultury nutná. Ta v Evropě zaznamenala pokles o 70 %.

"Je nutné na to mobilizovat prostředky, nebo dojde k její v podstatě devastaci," tvrdí Zaorálek. S tím souhlasí i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

"Je nutné jim pomoci. Tam je celá řada lidí, kteří už půl roku si nebyli schopni vydělávat, a vláda jim pomáhá strašně málo a těžkopádně," vyjádřila se k situaci v kultuře.

Související obsah

Podle Evropské unie by stát měl do kulturního sektoru poslat nejméně 4 a půl miliardy. Pekarová plán vítá. "Je důležité, aby přežila, aby ta pomoc putovala co nejrychleji a v rozumné výši," souhlasí i poslanec a místopředseda ODS Martin Kupka.

Česká vláda v rámci Národního plánu obnovy ale počítá s tím, že kulturu a kreativní sektor podpoří asi polovinou Evropou doporučované částky.

Související obsah

"Je to z pohledu financování zbytkový rezort. Tam vláda selhává. Myslím si, že by tam ty investice měly být vyšší," tvrdí šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Vláda chce do Bruselu poslat návrh, že místo kultury by zbylé dvě miliardy dostalo ministerstvo průmyslu a obchodu nebo Svaz průmyslu. Nešlo by přitom o pomoc podnikatelům a lidem postiženým krizí kolem koronaviru, ale peníze by šly například na digitalizaci podniků.

Karolína Pavlínová, kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz