Domácí

Katastrofálně ubývá zdravotníků. Nemocnice chystají krizový scénář

Největším současným strašákem pro české zdravotnictví je nedostatek lůžek pro nemocné a také personálu. Jenže právě i mezi zdravotníky rapidně roste počet nakažených. Nemocnice zatím zvládají, ale chystají se i na krizové situace.

V Česku je asi 120 tisíc lékařů, sester a zdravotnického personálu. K pátku je mezi nimi 6800 nakažených, z toho 5400 sester. Prosba prezidenta lékařské komory, aby pomohli zdravotníci dlouhodobě žijící v zahraničí, prý byla už vyslyšena.

"Již několik lékařů se nám hlásí, že jsou ochotni dočasně vypomáhat. Budeme rádi za každého kvalifikovaného lékaře," řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Už teď někde lékaři a sestry scházejí, nemocnice se bojí, že pro ty vznikající krizové nebudou moci pustit personál. "Nemocnice budou těžko pouštět lékaře, spoléháme na armádu," prohlásil Kubek.

Související obsah

V největší české nemocnici, FN Motol, pracuje 4500 zdravotníků. Zatím tam problém s nedostatkem lidí prý nemají. V nemocnici na Vinohradech a ve Fakultní nemocnici v Motole zatím hlásí na jednotkách intenzivní péče dostatek personálu.

"Minulý týden jsme zvládli ve vlastní režii a s vlastním personálem. V rámci Motola nám velice rychle vypomohli, v současnosti tady máme sestřičky a pomocný personál z jiných oddělení," informuje Martina Nováková, primářka Oddělení následné péče FN Motol.

K situaci se vyjádřila také prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová:

"Covid pozitivních zaměstnanců, kteří jsou v pracovní neschopnosti, je k pátku 190. V karanténě na pracovišti je 268 lidí a karanténu doma má 12 lidí," dodala tisková mluvčí nemocnice Pavlína Danková.

V nemocnici na pražských Vinohradech je momentálně nakažených 62 zaměstnanců. Péči o pacienty však zvládají bez problémů.

  

"V současnosti máme hospitalizovaných 59 pacientů,z toho 12 je na umělé plicní ventilaci. Do příštího týdne jsme schopni aktivizovat 126 lůžek," vyjádřil se ředitel nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Související obsah

Na tamním ARO jsou nakažené 4 ze 100 sester. "Máme dvě resuscitační jednotky pro covidové pacienty a přes víkend chystáme další oddělení," řekla vrchní sestra Oddělení anesteziologie a resuscitace Martina Trnková.

V dalších týdnech se předpokládá, že číslo nakažených zdravotníků poroste. Nemocnice proto už nyní využívají mediky a budoucí zdravotní sestry.

Zuzana Říhová, kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz