Domácí

Česká pošta varuje před podvodnými e-maily. Mohou vám vybílit účet!

Česká pošta varuje před podvodnými e-maily. Mohou vám vybílit účet!
Zdroj: Profimedia

Při užívání internetu se člověk vždycky musí mít na pozoru, protože všude mohou číhat podvodníci. V těchto dnech například rozesílají e-maily, ve kterých se vydávají za Českou poštu. Pošta i softwarová společnost Avast varují, ať nikdo nekliká na přiložený odkaz. Mohlo by vás to totiž stát pěkně draho.

Postup je vždy podobný. Člověku přijde e-mail, který vypadá, že je od České pošty. Podvodníci v něm vyzývají k vyzvednutí balíčku, který čeká na doručení. Podmínkou je ale potvrzení platby ve výši jedné koruny. U toho je přiložený odkaz, který člověka po rozkliknutí přesměruje na falešné stránky, které působí jako web České pošty.

Tam se nachází formulář pro platební údaje. Cílem je pochopitelně vylákat z lidí údaje o jejich platební kartě. "Česká pošta není autorem těchto podvodných zpráv, ve skutečnosti jsou zprávy odeslány z jiných adres. Na tyto zprávy nereagujte a nerozklikávejte přiložený odkaz," varuje Česká pošta.

Příklad podvodného e-mailu

Zdroj: Česká pošta

Na podvodné e-maily neboli tzv. phishingový útok upozorňuje i společnost Avast, která nabízí stejnojmenný antivirový software. "Analytici Avastu zachytili nový podvodný e-mail, který imituje Českou poštu. E-mail je stále aktivní," stojí na stránkách Avastu.

Příklad podvodného e-mailu

Zdroj: Česká pošta

Na e-mail byste neměli vůbec odpovídat, to samé platí i pro rozkliknutí odkazu. Pokud to přece jen uděláte, rozhodně nevyplňujte platební údaje. Že se jedná o falešný web České pošty, poznáte poměrně snadno.

Související obsah

"Design je velmi podobný designu stránek České pošty. Většina odkazů na stránce ale nefunguje a pokud na ně uživatel klikne, zobrazí se mu chybová hláška 404. Některé odkazy naopak uživatele přesměrují na opravdový web České pošty. Hlavním obsahem podvodných stránek je formulář pro zadání údajů platební karty," vysvětluje Avast.

Porovnání domén a certifikátu stránek

Zdroj: Česká pošta

"Po zadání těchto údajů se uživateli zobrazí animace napodobující zpracovávání údajů. Následně se na stránce načte nový formulář pro zadání ověřovacího kódu ze zaslané SMS zprávy," dodává Avast.

Pokud už jste platbu provedli, nepanikařte. Zavolejte do své banky a zablokujte si kreditní kartu. S podvodníkem se nesnažte navázat kontakt. Neposílejte mu e-mail zpátky, zprávu označte jako spam a smažte ji. Raději také zkontrolujte svůj počítač či jiné zařízení antivirovým programem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz