Zahraničí

Učiteli ve Francii usekli hlavu. Žákům ukázal Mohameda s holým zadkem

Postupně vyplouvají na povrch nové detaily brutální vraždy, která se stala v pátek odpoledne nedaleko Paříže. Agresor, původem z Čečenska, při ní na ulici uřezal hlavu sedmačtyřicetiletému učiteli Samuelu Patymu. Útočníka později zastřelili přivolaní policisté, kteří ho pronásledovali.

Jak píše britský Mirror, kantor čelil výhrůžkám a měl obavy o svoje bezpečí už před pátečním útokem. Část rodičů svých žáků měl rozhněvat tím, že při hodině ukazoval komiksy s muslimským prorokem Mohamedem. A to včetně obrázku, na němž prorok vystrkoval holý zadek.

Policie po brutální vraždě Patyho zatkla celkem devět lidí, včetně rodičů jednoho z dětí, které chodilo do školy, kde kantor vyučoval dějepis a zeměpis.

K činu už se vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron. Nechal se slyšet, že vražda nese veškeré známky "islámského teroristického útoku" a že učitel se stal obětí vraždy, "protože vyučoval svobodu projevu," cituje Macrona BBC.

Upřímnou soustrast na twitteru vyjádřil i český premiér Andrej Babiš:

Podle svědků osmnáctiletý útočník uřezal Patymu hlavu velkým kuchyňským nožem a křičel u toho Alláhu akbar (Bůh je veliký). Mladík následně z města Conflans-Sainte-Honorine, které leží na severozápadním předměstí Paříže, prchl do sousední obce Éragny.

Související obsah

Tam ho dohnali přivolaní policisté. Protože byl mladík stále agresivní, tak ho nakonec museli zastřelit. Mezi zatčenými jsou i bratři a prarodiče útočníka.

Paty krátce před svou tragickou smrtí vedl hodinu, v níž se svými žáky mluvil o svobodě projevu a vyjadřování. Při té příležitosti zavzpomínal na útok na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a žákům ukazoval karikatury proroka Mohameda. Muslimským dětem přitom prý řekl, že pokud se cítí uražené, mohou ze třídy odejít pryč.

I tak si údajně následně několik rodičů ve škole stěžovalo a minimálně jeden požadoval pro učitele vyhazov.

Pusťte si video z pátku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz